NWR srazila ztrátu na 740 milionů korun | E15.cz

NWR srazila ztrátu na 740 milionů korun

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala
Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala
• 
ZDROJ: E15

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černouhelné firmy OKD, snížila v prvním čtvrtletí meziročně ztrátu na 27 milionů eur, zhruba 740 milionů korun. Loni ve stejném období byla ve ztrátě 81 milionů eur. Firma přiznala, že bez dodatečných zdrojů jí dojde začátkem příštího roku hotovost.

Firma před čtvrt rokem přitom věřila, že hotovost vystačí do prvního až druhého čtvrtletí příštího roku, upozornil Josef Němý z Komerční banky. Podle Petra Hlinomaze ze společnosti BH Securities bude pro budoucnost firmy klíčová dohoda s věřiteli a restrukturalizace dluhu. Na konečné řešení si společnost dává údajně čas do konce tohoto roku, dodal.

Josef Němý uvedl, že provedené úspory nákladů podle očekávání nestačily kompenzovat propad tržeb, a proto firma zůstala v čisté ztrátě. Nejdůležitějším faktorem pro budoucí vývoj akcií NWR zůstává chystaná změna kapitálové struktury, o níž podle dnešního oznámení NWR plánuje rozhodnout do konce tohoto roku.

Dříve přitom management naznačoval, že restrukturalizace by mohla být oznámena v řádu týdnů nebo měsíců, dodal Němý. Podle něj je vyjednávání s věřiteli velmi komplikované. To by mohlo vytvářet tlak na další pokles ceny akcií NWR. Akcie na dnešní výsledky reagovaly růstem, kolem půl desáté ráno přidaly 1,19 procenta na 12,75 koruny.

Vývoj akcií společnosti NWR za pět let:

Graf 14. 5. 2014. Autor: capkova@mf.cz

Společnost v prvním čtvrtletí vyprodukovala 2,2 milionu tun uhlí, což je o čtyři procenta více než před rokem. Externí prodeje ale klesly o 12 procent na 1,9 milionu tun. Letos chce NWR vytěžit a prodat 9 až 9,5 milionu tun uhlí, přičemž podíl koksovatelného uhlí by se měl pohybovat mezi 55 až 60 procenty. Výnosy NWR v prvních třech měsících meziročně klesly o 18 procent na 173 milionů eur, přibližně 4,7 miliardy korun.

Ceny uhlí dál padají

Sjednaná průměrná cena koksovatelného uhlí na druhé čtvrtletí je 85 eur, zhruba 2330 korun, za tunu, tedy o šest procent méně než v prvním čtvrtletí. Snižování cen trvá již od poloviny roku 2011. „Takové cenové prostředí je pro nás jednoznačnou výzvou a je životně důležité, aby společnost udělala vše, co je v jejích silách, k optimalizaci svého provozu, a lépe tak snášela strukturální i cyklické tlaky a připravila se na zotavení trhu,“ uvedl předseda představenstva Gareth Penny.

Firma už před rokem zavedla některá opatření na snížení nákladů a posílení hotovosti. Náklady těžby v prvním čtvrtletí meziročně klesly o 23 procent na 66 eur za tunu. Cílem NWR je dostat se na 65 eur i se započtením Dolu Paskov. Za poslední rok se snížil počet zaměstnanců včetně dodavatelských firem o deset procent na 14 650 lidí.

Pomoc pro Paskov

V provozním výsledku před odpisy se společnost v letošním prvním čtvrtletí přehoupla do zisku deseti milionu eur, přibližně 274 milionů korun, loni ve stejném období vykázala ztrátu 25 milionu eur.

Vláda koncem dubna schválila státní pomoc v souvislosti s útlumem těžby černého uhlí v Dole Paskov. Těžba by podle dohody státu s NWR, která důl ovládá, měla pokračovat do konce roku 2017. Vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Společnost OKD, která čelí ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že Důl Paskov zavře. Zástupci firmy tehdy sdělili, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. V Dole Paskov pracuje 2500 lidí.

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. NWR je kotována na burze v Londýně, Praze a Varšavě.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah