O část OKD mají zájem obchodníci s uhlím Otava a Paukner | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

O část OKD mají zájem obchodníci s uhlím Otava a Paukner

O část OKD mají zájem obchodníci s uhlím Otava a Paukner
Důl Paskov, ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

O část firmy OKD mají zájem obchodníci s uhlím Petr Otava a Petr Paukner. Ve víkendovém vydání to uvedl deník Dnes. Podnikatelé připravují plán, jak zachovat provoz OKD, který předloží vládě. Některé doly OKD je podle nich možné provozovat nejméně do roku 2020, píše deník. Vedení OKD nedávno uvedlo, že chystá uzavření Dolu Paskov a propouštění, definitivní rozhodnutí ale zatím nepadlo.

Návrh řešení, které by umožnilo další provoz OKD, předloží podnikatelé společně během několika týdnů, řekl listu Otava. Podrobnosti plánu ale zatím zveřejnit nechtěl. „Vláda musí jasně říct, že OKD vezme do vlastních rukou. Pak jsme ochotni spolupracovat,“ řekl Deníku Paukner. Otava a Paukner jsou vlastníci firem Metalimex a Carbounion Bohemia sídlících v Praze. Otava do roku 2011 v OKD pracoval a předloni od firmy koupil koksovny OKK.

OKD je dceřinou firmou těžební společnosti NWR, která se v posledních letech kvůli klesajícím cenám uhlí na světových trzích potýká s velkými problémy. Loni NWR prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun.

Výkonný ředitel OKD Antonín Klimša před nedávnem uvedl v týdeníku Horník, že firma chce koncem letošního roku ukončit těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. V pátek ale na sjezdu hornických odborů prohlásil, že OKD zatím nerozhodla o definitivním uzavření žádného dolu a rozhodnutí by nemělo padnout do doby, dokud nebude mít firma jasný rozpočet a nedosáhne vyrovnané bilance hospodaření. Odbory OKD jsou ve stávkové pohotovosti.

Dřívější majitel NWR požadoval, aby vláda dala firmě asi čtyři miliardy korun za zachování zaměstnání pro 5000 lidí na pět let. Novými vlastníky NWR se nedávno, po odchodu firmy CERCL Mining z poloviny vlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou, stala skupina Ad Hoc Group sdružující tři britské investiční společnosti. Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) budou požadavky nových majitelů zřejmě podobné a případná dohoda nevznikne dříve než v létě.

Petr Paukner: Prodávají to jako Karlštejn

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!