O zlatý padák požádaly v ostravských hutích stovky lidí | E15.cz

O zlatý padák požádaly v ostravských hutích stovky lidí

hutě, železárny
hutě, železárny
• 

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stovky zaměstnanců hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava (AMO) se rozhodly využít nabídky dobrovolného odchodu s odstupným ve výši 11 až 24 platů. Podle odhadů odborářů je zájemců přes 700. Nabídku společnost vyhlásila 2. prosince, příjem žádostí ukončí dnes.

Ředitel AMO pro personalistiku a vnější vztahy Jan Rafaj na začátku prosince uvedl, že firma chce počet zaměstnanců snížit asi o 600, což je zhruba desetina současného stavu. Důvodem je ekonomická krize, kvůli níž se firma dostává do ztráty.

„Jsme domluvení, že informace dáme až příští týden. Nebudeme to komentovat dřív, než celý proces skončí,“ řekla dnes mluvčí AMO Věra Breiová. Lidé podle ní často nechávají rozhodnutí na poslední chvíli. „Klidně ještě může během dneška přijít několik desítek žádostí,“ dodala mluvčí.

Situace je podle ní hodně náročná pro personalisty. V AMO nyní probíhá takzvaný interní trh práce. „Když si lidé požádají o odchod, je snaha jim to umožnit. Někdy se ale může jednat o pozice, které firma potřebuje, aby mohla i po odchodech fungovat. Pokud třeba zaměstnanec na pozici, která se bude rušit, nemá zájem odejít, je mu nabídnuto, aby se přesunul na pozici, kde zaměstnanec naopak odejít chce,“ vysvětlila Breiová.

Maximální odstupné 750 tisíc korun

Odborový předák Vítězslav Prak řekl, že podle jeho informací požádalo o „zlatý padák“„Bude to problém pro ty, co tu zůstanou. Navíc to probíhá docela nekoordinovaně a v tom je ten největší problém. Upozorňovali jsme, že by to nemělo být živelné a mělo by se jednat přesně o každou pozici, to se bohužel ze začátku nedělo, a teď s tím jsou velké problémy,“ řekl Prak. Rafaj už dříve uvedl, že při maximální výši odstupného zaměstnanec může dostat až 750 tisíc korun. AMO je největší hutní firma v Česku, patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby je 3,6 milionu tun oceli. Polovinu produkce podnik vyváží do více než 50 zemí. Společnost se v roce 2010 po předchozí více než miliardové ztrátě vrátila do zisku, který dosáhl 758 milionů korun. AMO je rovněž jedním z největších znečišťovatelů životního prostředí v Moravskoslezském kraji.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah