Obrana podepsala dohodu o prodeji L-159. Historická chvíle, řekl Stropnický | e15.cz

Obrana podepsala dohodu o prodeji L-159. Historická chvíle, řekl Stropnický

Ministr obrany Martin Stropnický
Ministr obrany Martin Stropnický
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Aero Vodochody může převzít bitevníky L-159, ministerstvo obrany podepsalo s firmou dohodu o zprostředkování prodeje. Aero Vodochody letouny následně prodá americké firmě Draken International. Americký odběratel získá za zhruba 250 milionů korun 14 strojů a opci na dalších 14 letounů. Množství v případné druhé dodávce se ale může snížit, pokud by se Česko dohodlo ještě s Irákem.

Podpis smlouvy ministr Martin Stropnický (ANO) označil za historický okamžik, L-159 podle něj představovaly pro ministerstvo obrany černou můru. Armáda se nepotřebných bitevníků snaží zbavit mnoho let. Za celkem 72 bitevníků v minulosti zaplatila 51 miliard korun. Protože stroje stárnou, dostane za ně ministerstvo obrany výrazně méně peněz. Za 28 letadel by to mělo být asi půl miliardy korun.

Irák má podle ministra Stropnického zájem o 15 strojů. Pokud by se dohoda s ním podařila, počet letounů dodaných Američanům by se mohl snížit na 21. S Irákem ministerstvo nadále jedná, viceprezident Aero Vodochody Petr Kudrna očekává výsledky na podzim.

Letecké obchody rezortu obrany
Česká armáda nakoupila za zhruba 50 miliard korun celkem 72 bitevníků L-159. Nyní je 26 z nich zakonzervováno v kompletním stavu a 10 je částečně rozebraných. Pro potřeby Iráku se počítá s 15 kusy, z toho čtyři by uvolnila armáda ze své výzbroje. Zahraničního zájemce se dosud podařilo nalézt pro pět přebytečných bitevníků, které byly vyměněny za jeden dopravní letoun CASA.

Podle Stropnického se armádě a Aeru Vodochody podařilo dohodnout mnohem lepší částku, než jaká vzešla z veřejné soutěže na prodej bitevníků v roce 2012. Za stroje byli tehdy kupci ochotní zaplatit maximálně šest milionů korun. Vojáci každoročně platí za údržbu nepoužívaných letadel asi deset milionů korun.

Stropnický řekl, že první platba by mohla za L-159 dorazit na konci roku, letadla by fyzicky mohla být dodána do USA v letech 2015 a 2016.

Podle Kudrny Aero Vodochody smlouvou s Američany také získalo dohodu na marketingové spolupráci v Jižní a Severní Americe, což by firmě mohlo přinést další zákazníky.

Autor: ČTK, čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah