Plus pro Westinghouse. Japonsko má podepsat s ČR dohodu o jaderné spolupráci | E15.cz

Plus pro Westinghouse. Japonsko má podepsat s ČR dohodu o jaderné spolupráci

Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín
• 
ZDROJ: profimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonský premiér Šinzó Abe by měl příští neděli podepsat s Českou republikou dohodu o spolupráci v jaderné energetice. Napsal to japonský ekonomický list Nikkei. Představitelé některých českých úřadů však uvedli, že o žádném podpisu dohody s Japonskem nevědí.

Dokument by podle Nikkei měl obsahovat prohlášení, že Česká republika bude využívat japonské jaderné technologie, což by mělo posílit šance americko-japonské společnosti Westinghouse v soutěži o dostavbu jaderné elektrárny Temelín.

Japonský list napsal, že Abe má podepsat dohodu s prezidentem Milošem Zemanem a oba se prý již téměř dohodli, že na summitu zemí visegrádské čtyřky 16. června ve Varšavě podepíšou předběžnou smlouvu o spolupráci na poli jaderné technologie. Abe se zúčastní schůzky V4 cestou na summit skupiny G8 v Severním Irsku. Mluvčí Hradu Hana Burianová ale uvedla, že prezident příští týden podpis žádné dohody neplánuje.

Český velvyslanec v Polsku Jan Sechter řekl, že ve Varšavě na setkání šéfů vlád V4 s japonským premiérem je očekáván premiér Petr Nečas. O podpisu dohody s Japonskem ale velvyslanci také není nic známo.

Tendr na Temelín

Společnost Westinghouse, která patří do japonské průmyslové skupiny Toshiba, je jedním ze dvou kandidátů na dostavbu Temelína vedle rusko-českého konsorcia firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Zájemci o dostavbu jednají s energetickou společností ČEZ, která tendr na dostavbu Temelína vypsala.

ČEZ chce o vítězi tendru rozhodnout letos na podzim. Stavba dvou nových bloků by měla být dokončena v roce 2025. Hodnota investice se odhaduje na 200 až 300 miliard korun a nové bloky by měly více než zdvojnásobit výkon Temelína, který nyní činí 2000 megawattů. V poslední době ale dostavbu někteří čeští politici zpochybnili kvůli možné nerentabilnosti projektu.

Rusko slibuje obří investice

Minulý měsíc ruský premiér Dmitrij Medveděv při návštěvě českého premiéra Petra Nečase v Moskvě slíbil, že pokud tendr vyhraje rusko-česká skupina, získá český průmysl investice ve výší až deset miliard eur (až 156 miliard korun). Nabídku Westinghouse zase v prosinci v Praze podpořila tehdejší ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová.

Tokio se po předloňské havárii v jaderné elektrárně Fukušima a odstavení domácích jaderných elektráren snaží podpořit vývoz domácí jaderné technologie a nová Abeho vláda v této věci vyvíjí velké úsilí. Minulý měsíc podepsala s Tureckem dohodu o stavbě velké jaderné elektrárny, dohodu o jaderné spolupráci uzavřela se Spojenými arabskými emiráty a domluvila se na obnovení rozhovorů na tomto poli s Indií.

V pátečních jednáních se Abe dohodl s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem v Tokiu, že obě země budou spolupracovat na vývoji jaderných technologií. Chtějí také podporovat jejich vývoz do mladých tržních ekonomik.

České firmy mohou dokončit Temelín v podstatě samy

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah