Plzeň se za miliardu zbaví pesticidů ve vodě | E15.cz

Plzeň se za miliardu zbaví pesticidů ve vodě

Plzeňská úpravna vody
Plzeňská úpravna vody
• 

čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plzeň odstartovala modernizaci úpravny vody na Homolce. Úpravna měla dlouhodobě problémy s přítomností pesticidů. Stavba za 1,1 miliardy korun má zajistit kvalitnější vodu a zároveň zvýšit kapacitu současného zařízení. Od roku 2011 měla plzeňská úpravna vody výjimku krajské hygienické stanice.

„Voda je sice pitná, ale pokud by se úpravna nerekonstruovala, obtížně bychom získávali další výjimku,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa. Na rekonstrukci získala Plzeň 674 milionů korun z Fondu soudržnosti Evropské unie, dalších 40 milionů dostane od Státního fondu životního prostředí.

Konec modernizace úpravy město plánuje na konec března 2016. Výběrové řízení na zhotovitele stavby vyhrála společnost SMP CZ.

Krajské město čerpá vodu přímo z řeky Úhlavy a některé ukazatele proto musela kvůli Plzni krajská hygienická stanice „upravit“. Problémem, se kterým se úpravna vody potýká, je i srážková činnost a s ní související rychlé změny v jakosti surové vody. Cílem projektu tak je podle plzeňského magistrátu zajistit kvalitu pitné vody a stanovit výkon úpravny vody na maximálně tisíc litrů za sekundu. „Počítá se s tím, že se modernizace uskuteční za plného provozu,“ sdělila serveru E15.cz tisková mluvčí úpravny Kateřina Chmelíčková.

Za nejvýznamnější změny označila filtraci vody přes granulované aktivní uhlí, které má schopnost pojmout například i pesticidy. „Má zvláštní absorpční schopnosti. Používáme ho již nyní, ale nejde přes něj všechna voda,“ konstatovala Chmelíčková. Projekt podle ní počítá také s vylepšením procesu ozonizace a zefektivnění kalového hospodářství.

Návrh koncepce rekonstrukce úpravny vody vznilkl v roce 2007. „Stanovil čtyři základní doporučení, a to změnu výkonu úpravny vody pro dlouhodobý výhled, doplnění a opravu technologické části úpravny vody, tedy strojních a elektrických zařízení, stavební úpravy, které souvisejí s doplněním technologické linky úpravny vody, rekonstrukce a sanace stavebních konstrukcí a zajištění kvality pitné vody v parametrech daných vyhláškami,“ uvedl ředitel Útvaru koordinace evropských projektů města Plzně Erich Beneš.

Autor: čap

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.