Počet vyrobených aut v Česku se blíží milionu. Zřejmě padne nový rekord | E15.cz

Počet vyrobených aut v Česku se blíží milionu. Zřejmě padne nový rekord

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výroba osobních aut v Česku vzrostla do konce září meziročně o čtyři procenta na 973 127 vozů. Domácí prodej tuzemských značek se přitom zvýšil o více než 31 procent. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu.

Největší Škoda Auto vyrobila 557 614 vozů, což znamená meziroční pokles o jedno procento. Nošovická Hyundai zvýšila produkci o sedm procent na 248 681 aut a TPCA rostla o pětinu na 166 827 vyrobených vozů.

„Čeští výrobci těží z velkých prodejů na evropských trzích i mimo ně. Zdejší automobilky se tak mohou těšit z dalšího rekordního roku. Navíc čeští dodavatelé z automobilového průmyslu dodávají automobilkám jak napříč regiony, tak i napříč segmenty,“ uvedl Vojtěch Opleštil z Automobilové expertní skupiny PwC.

Podíl výrobců na českém trhu Autor: SAP.cz

Tuzemská produkce autobusů se zvýšila o 26 procent na 3234 vozidel, z toho Iveco vyrobilo 2721 autobusů a SOR 483 vozidel. Iveco tak zvýšilo produkci o čtvrtinu a SOR o dvě pětiny.

Výroba nákladních aut je reprezentovaná pouze Tatrou Trucks. Ta zvýšila výrobu o osm procent na 641 vozidel. Výroba přívěsů a návěsů se snížila o 19 procent na 19 166 kusů. V kategorii motocyklů jediný výrobce Jawa Moto zvýšil výrobu o 45 procent na 1441 strojů.

Výroba aut v Česku za tři čtvrtletí 2015 Autor: AutoSAP

V kategorii motocyklů jediný výrobce Jawa Moto zvýšil výrobu o 45 procent na 1441 strojů.

Podle dřívějšího vyjádření prezidenta sdružení Martina Jahna česká produkce osobních aut i přes klesající dynamiku letos směřuje k překročení loňské rekordní výroby 1,24 milionu vozů. Příští rok by měl být výsledek podobný, jako letos.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah