Policie obstavila účet divize ČEZ Obnovitelné zdroje, zabaví budoucí tržby | E15.cz

Policie obstavila účet divize ČEZ Obnovitelné zdroje, zabaví budoucí tržby

Policie obstavila účet divize ČEZ Obnovitelné zdroje, zabaví budoucí tržby
Solární elektrárna, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pixabay.com

Jan Stuchlík
Jaroslav Bukovský

Policie částečně obstavila účet divize ČEZ zaměřené na obnovitelné zdroje. Propříště zadrží polovinu peněz, které fond ČEZ OZ utrží za prodej elektřiny z fotovoltaické elektrárny Vranovská Ves, která patří mezi největší solární projekty ČEZu. Energetická firma by tím za rok mohla ztratit přístup ke zhruba 120 milionům korun, což představuje přibližně pět procent ročních tržeb celé společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.

Krok souvisí se zahájením trestního stíhání proti kvartetu osob, které nicméně nemají být zaměstnanci žádné z dcer ČEZ. Fond ČEZ OZ podal proti postupu policie stížnost.

„Můžeme potvrdit, že jsme obdrželi usnesení Policie ČR, kterým je společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje, jakožto provozovateli fotovoltaické elektrárny Vranovská Ves zajišťována na externím účtu vedeném u ČNB poměrná část finančních prostředků z každé budoucí pohledávky vzniklé ČEZ OZE za společností OTE,“ uvedl mluvčí ČEZ Martin Schreier.

Objem zadržovaných peněz odpovídá rozdílu mezi výkupními cenami platnými pro roky 2010 a 2011. Na přelomu těchto let totiž došlo k zásadní změně ve výkupních cenách, které v roce 2011 klesly na polovinu.

„Případem se zabýváme. Jsou obviněny čtyři osoby. Tři pro trestný čin podvodu a jedna pro trestný čin maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Obviněné osoby jsou stíhány na svobodě. Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci,“ potvrdil vyšetřování fotovoltaiky mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

V hledáčku policie

Fotovoltaika Vranovská Ves byla v hledáčku policie už před několika lety, kdy byla v podezření z podvodného vylákání licence na konci roku 2010, což jí mělo zajistit výhodnější ceny pro výkup elektřiny. V říjnu 2014 nicméně protikorupční policie kauzu odložila.

Vranovská Ves byla jednou z řady elektráren, které byly do sítě zapojeny těsně před koncem roku 2010. S Novým rokem 2011 totiž přestaly platit staré výkupní ceny elektřiny - dvojnásobné oproti roku 2011.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!