Porošenko: Ukrajina dohodla s Ruskem „zimní“ cenu za plyn | E15.cz

Porošenko: Ukrajina dohodla s Ruskem „zimní“ cenu za plyn

Ukrajinský prezident Petro Porošenko
Ukrajinský prezident Petro Porošenko
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina se už nemusí obávat, že by v kritickém zimním období zůstala bez plynu, tedy strategické suroviny používané mimo jiné i pro vytápění domácností. Prezident Petro Porošenko potvrdil dohodu o ceně za ruský plyn dojednanou v Miláně, podle níž Kyjev zaplatí 385 dolarů za tisíc krychlových metrů. Už v pátek to sdělil šéf ruského Gazpromu Alexej Milller, Porošenko ale v sobotu upřesnil, že jde jen o „zimní“ cenu platnou do konce března.

Miller po jednáních v Miláně ohlásil, že Ukrajina souhlasila se všemi podmínkami vyrovnání dluhu za plyn, které předložilo Rusko, včetně aktuální ceny. Zároveň ale poukázal na to, že Kyjev nemá dostatek finančních prostředků, a proto by mu měla pomoci Evropská komise.

Porošenko v sobotu večer dohodu prezentoval jako úspěch ukrajinské strany. „Na základě výsledků konzultací mohu říci: Ukrajina bude mít plyn. Ukrajina bude mít teplo. To je výsledek pátečních dohod. Ale za podmínky ochrany ukrajinských národních zájmů,“ citoval prezidenta list Ukrajinska pravda.

Ukrajina podle Millera kromě aktuální ceny souhlasila s tím, že první splátku ve výši 1,45 miliardy dolarů musí poskytnout před zahájením nových dodávek. Rovněž podle něj souhlasila s uhrazením částky 3,1 miliardy dolarů do konce roku, a ne do konce prvního čtvrtletí příštího roku, jak původně Kyjev chtěl.

Musí být dva tarify

Porošenko na druhé straně uvedl, že Moskva trvala na celoroční ceně 385 dolarů za tisíc kubíků plynu, ale podle něj „musejí být ceny dvě - jedna v zimním období, kdy se poptávka zvyšuje, a druhá v létě, kdy poptávka klesá“. Ukrajina a EU proto společně navrhují zimní cenu 385 dolarů a letní 325 dolarů, dodal.

Drahý plyn pro Ukrajinu
Podstatou sporu je výše ceny ruského plynu pro Ukrajinu, která je v Evropě nejvyšší. Na 485 dolarů za tisíc krychlových metrů Gazprom cenu skokově zvýšil krátce po převratu, který koncem února zbavil moci proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Za jeho vlády Moskva souhlasila se zvýhodněnou cenou 268 dolarů.
Rusko s „kompromisní“ cenou 385 dolarů přišlo při červnových jednáních, když navrhlo „slevu“ 100 dolarů. Takové „gesto“ ale ukrajinští představitelé odmítli, neboť v tom cítili léčku. Premiér Arsenij Jaceňuk tehdy tvrdil, že bez řádné smlouvy by Moskva mohla od „slevy“ kdykoli odstoupit.

V Miláně se dospělo k dohodě, jíž strany „fakticky přijaly ukrajinskou pozici“, tvrdí Porošenko. Rusové na stanovisko Kyjeva prý přistoupili, když souhlasili s tím, že cena 385 dolarů platí do 31. března. Jaký bude postoj ruské strany ohledně letní ceny, ovšem zatím jasné není.

Porošenko také sdělil, že v úterý 21. října se bude v Bruselu konat další jednání o plynu mezi představiteli Ukrajiny, EU a Ruska, kteří by měli připravit „odsouhlasený protokol“.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah