Příležitostí pro export zelených elektráren přibývá, tvrdí německé firmy | E15.cz

Příležitostí pro export zelených elektráren přibývá, tvrdí německé firmy

Příležitostí pro export zelených elektráren přibývá, tvrdí německé firmy
Větrná elektrárna
• 
ZDROJ: Jan Rash/Euro

stu

Doba a podmínky pro export technologií obnovitelných zdrojů energií jsou dobré. Příležitostí k prodeji zelených elektráren nebo jejich komponent ve světě přibývá. Takový je převažující názor německých firem, které zelené technologie vyrábějí. Necelá polovina z 215 dotazovaných podniků tvrdí, že aktuální situace na trhu je dobrá nebo velmi dobrá. Negativně ji hodnotí jen pětina firem.

Nejvíce příležitostí pro vývoz svých zařízení vidí výrobci bioplynových stanic, geotermálních zdrojů získávajících energii z mělkých vrtů a větrných elektráren. Nejméně se nyní daří výrobcům termálních solárních článků a geotermálních zdrojů z hlubokých vrtů.

Více než polovina firem očekává, že příznivé klima pro vývoz zelených technologií zůstane ještě minimálně dalších šest měsíců. Lepší odbyt čekají výrobci bioplynových stanic a podpovrchových geotermálních zdrojů. Naopak firmy podnikající v oblasti větrné energie a solárního tepla a elektřiny se připravují na ochladnutí trhu.

Za hlavní faktory lepšící se situace na zahraničních trzích firmy jmenují především podporu obnovitelných zdrojů ze strany vlád. Pomáhá také zlevňování zelených technologií, které pak mohou lépe konkurovat konvenčním zdrojům energie.

Podpora exportu od spolkové vlády

Německé firmy ovšem mohou těžit i z podpory spolkové vlády. Ta už v roce 2003 vytvořila program podpory exportu technologií obnovitelných zdrojů. V něm firmy najdou pomoc s hledáním nových trhů a hledáním nových obchodních partnerů. K dispozici dává firmám i marketingové studie o potenciálu jednotlivých zahraničních trhů. Samotné firmy si program pochvalují, necelá polovina účastníků programu ho dosud využila více než jednou.

Export zelených technologií z Německa rostl v uplynulých letech o 4 procenta ročně. To bylo více než celkový vývoz německého průmyslu. Nicméně dovoz obnovitelných zdrojů je výrazně rychlejší. Jeho objem rostl v předchozích letech o 12,6 procenta, především kvůli dovozu fotovoltaických panelů.

Zdeněk Zemek: Fotovoltaika má být exemplární případ

Autor: stu
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!