Prodej aut ve Francii rostl. Poprvé od roku 2009 | E15.cz

Prodej aut ve Francii rostl. Poprvé od roku 2009

Peugeot 3008 (ilustrační foto)
Peugeot 3008 (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: Ming-yen Hsu via Flickr

ČTK

Share on Facebook Messenger
Prodej osobních automobilů ve Francii v prosinci klesl, za celý loňský rok se však poprvé od roku 2009 zvýšil. Španělský automobilový trh loni vykázal výrazný nárůst díky vládnímu programu na podporu poptávky, prodej aut stoupl rovněž v Itálii.

V prosinci bylo ve Francii registrováno 163 382 nových aut, což je o 6,8 procenta méně než ve stejném měsíci předchozího roku, uvedl tamní automobilový svaz CCFA. Podnikatelé i spotřebitelé totiž kvůli slabé ekonomice omezili nákupy dražších věcí, upozorňuje agentura Reuters. Prodej automobilky PSA Peugeot Citroën klesl o 9,6 procenta, prodej vozů Renault pak o 0,8 procenta.

Za celý rok 2014 se celkový počet registrací ve Francii zvýšil o 0,3 procenta na 1,8 milionu vozů. Mluvčí CCFA předpověděl, že v letošním roce zůstane prodej zhruba na loňské úrovni.

Prodeje rostou také v Itálii a ve Španělsku

Italské ministerstvo dopravy dnes oznámilo, že prodej aut v Itálii v prosinci stoupl o 2,4 procenta na 91 518 vozů. V celém loňském roce se prodej zvýšil o 4,2 procenta na 1,36 milionu vozů.

Ve Španělsku podle údajů svazu výrobců Anfac stoupl prodej aut v prosinci meziročně o 21,4 procenta. Trh těžil z prodloužení programu podpory prodeje aut s nízkými emisemi. Za celý rok se prodej zvýšil o 18,4 procenta na 855 308 vozů.

“(Španělský) automobilový trh zakončil rok nejsilnějším ročním růstem za 15 let,“ uvedl mluvčí svazu Anfac David Barrientos. Dodal, že vládní program podpory prodeje již zajistil trhu 16 měsíců růstu za sebou. Předpověděl, že pokud program zůstane v pllatnosti i během letošního roku, mohl by se prodej přiblížit milionu vozů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.