Prodej automobilů v USA byl v listopadu nejvyšší za téměř sedm let | E15.cz

Prodej automobilů v USA byl v listopadu nejvyšší za téměř sedm let

Chrysler (ilustrační foto)
Chrysler (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Karrmann: Wikimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký automobilový trh v listopadu prudce vzrostl a zažil nejlepší měsíc od počátku roku 2007. Výrazný vzestup zaznamenaly díky vysoké poptávce po velkých vozech a silnému prodeji o posledním víkendu všechny tři americké automobilky. Vyplývá to z dnešních zpráv jednotlivých prodejců a údajů statistické firmy Autodata.

Listopadový prodej v celoročním přepočtu dosáhl 16,41 milionu, maxima od února 2007. Výrazně tak překročil nejen říjnovou úroveň 15,2 milionu, ale i srpnové šestileté maximum 16,1 milionu, uvedla Autodata pode agentury Reuters.

Celkově prodej osobních a užitkových automobilů v USA stoupl v meziročním srovnání o 8,9 procenta na 1,245 milionu. Nejvíce se dařilo domácím výrobcům, z nichž největší General Motors hlásil meziroční zvýšení prodeje o 14 procent na 212 060 vozů. Chrysler, který patří italské skupině Fiat, vykázal nárůst o 16 procent a měl nejlepší listopad za šest let. Prodej vozů americké dvojky Ford Motor vzrostl o sedm procent.

Největší japonská automobilka Toyota zvýšila odbyt o deset procent a Nissan oznámil nárůst o 11 procent. Přesun amerického trhu zpět k velkým vozům naopak dál sráží prodej německé automobilky Volkswagen, jejíž odbyt v USA klesl o 16 procent. Také prodej japonské Hondy oslabil o 0,1 procenta a Mazda ztratila 4,3 procenta. Jihokorejská Hyundai zvýšila odbyt o pět procent a prodej britsko-indické Jaguar Land Rover vyskočil o 37 procent.

„Prodej v listopadu se zvedl díky tomu, že nákupy po Dni díkůvzdání (minulý čtvrtek) přispěly k nejsilnějšímu letošnímu prodeji v tomto roce,“ řekl agentuře AP viceprezident americké divize Toyoty Bill Fay.

Na odbyt šly zejména velké typy automobilů jako pickupy a SUV, kde vynikají domácí výrobci. Hvězdou měsíce byl podle AP zbrusu nový Jeep Cherokee od Chrysleru, jemuž se podařilo v prvním měsíci prodeje překročit hranici 10 tisíc vozů. Celkově prodej značky Jeep vzrostl o 30 procent, což byl její nejlepší listopadový výkon v historii. Velmi dobře si vedly také pickupy Fordu řady F, jichž se prodalo více než všech osobních vozů Fordu dohromady.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah