Prodej nových aut v EU rostl v březnu nejrychleji za poslední rok | E15.cz

Prodej nových aut v EU rostl v březnu nejrychleji za poslední rok

Volvo XC90
Volvo XC90
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii vzrostl v březnu o 10,6 procenta na 1,604 milionu. Březen byl devatenáctým měsícem nepřerušeného vzestupu a jeho růstové tempo bylo nejvyšší za poslední rok. Oznámilo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Za celé první čtvrtletí se počet nových registrací osobních vozů zvýšil meziročně o 8,6 procenta na 3,5 milionu.

V březnu prodeje silně rostly na všech pěti největších trzích EU. Nejvíce se zvýšily ve Španělsku, kde vzrostly o 40,5 procenta, a 15procentní přírůstek zaznamenal italský trh. Nárůst tempem 6-9 procent vykázala Británie, Německo a Francie.

Podle dřívějších údajů českého Svazu dovozců automobilů se prodej nových osobních aut v tuzemsku v březnu meziročně zvýšil o 27,6 procenta na 21 155 vozů. V prvním čtvrtletí počet registrací nových aut v ČR vzrostl o zhruba 24 procent.

Mladoboleslavská Škoda Auto ale v březnu zvýšila prodej jen o 5,3 procenta na 60 403 vozů a v celém čtvrtletí získala 5,4 procenta. Její tržní podíl se tak za čtvrtletí mírně snížil na 4,1 procenta.

Podle agentury Reuters se letos prosazuje na evropském trhu trend návratu vozů středních cenových úrovní, jejichž prodeje v předešlých letech ekonomického poklesu padaly, a naopak ústup levných „krizových vozů“. Zatímco tak například značky Škoda nebo rumunská Dacia letos podíl na trhu EU ztrácejí, získávají jejich západní sesterské či mateřské značky Volkswagen a Renault.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah