Projekt South Stream pro Řím není prioritou, Maďarsko na něm trvá | E15.cz

Projekt South Stream pro Řím není prioritou, Maďarsko na něm trvá

Potrubí pro plynovod South Stream
Potrubí pro plynovod South Stream
• 
ZDROJ: South Stream Transport B.V.

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plánovaný plynovod South Stream, který by přiváděl ruský plyn do střední Evropy, podle italské ministryně už pro Řím není prioritou. Plyn z ruského projektu by uspokojil skoro 15 procent evropské poptávky. Projekt ale po ruské anexi ukrajinského Krymu naráží na nesouhlas Evropské komise a rozděluje členské státy

Maďarský vysoce postavený vládní činitel dnes řekl, že Budapešť hodlá začít stavět maďarský úsek plynovodu, a to i přes námitky EU a Spojených států.

Itálie: Je tu problém s dodavatelem

South Stream by měl ruský plyn dovést do střední Evropy přes Černé moře a Balkán, aniž by procházel přes ukrajinské území. Itálie je jednou ze zemí, kterou by zásoboval plynem. Projektu se účastní mimo jiné italský státem vlastněný podnik Eni, který si kvůli němu dal stranou 600 milionů eur. Italská ministryně hospodářského rozvoje ale budoucnost projektu zpochybnila.

„Je to užitečná infrastruktura, možná už ale není na seznamu priorit,“ sdělila podle Reuters Federica Guidiová novinářům v Římě. „I když na jedné straně pomáhá diverzifikovat tranzit (plynu), na druhé straně tu je problém s dodavatelem,“ uvedla také.

Evropská unie se již několik let snaží snížit závislost na ruském plynu. Klesající italská ekonomika však způsobuje nižší poptávku po plynu a elektrické energii a projekt South Stream už není tolik přitažlivý. Souvisí to i s tím, že do Itálie, třetí největší ekonomiky eurozóny, budou od roku 2020 mířit dodávky plynu z Kaspického moře.

Maďarsko, Rakousko, Srbsko či Bulharsko naopak South Stream vnímají jako způsob, jak zajistit dodávky plynu v případě narušení tranzitu přes Ukrajinu, což už Evropa zažila před osmi lety a znovu před pěti lety.

Nemáme žádnou alternativu, tvrdí Maďarsko

Maďarsko dováží většinu plynu z Ruska. Země tvrdí, že po kolapsu konkurenčního projektu Nabucco, podporovaného Západem, a pozastaveným plánům na vybudování sítě plynovodů v rámci východní Evropy nemá žádnou alternativu.

„Nabucco postaven nebude a my po deseti letech váhání, a především ve světle ukrajinské situace, musíme jednat. Je to nutnost,“ sdělil v dnešním rozhovoru s Reuters maďarský státní tajemník pro otázky energetiky András Aradszki.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah