První blok Dukovan může běžet do konce března, ČEZ dostal povolení | e15.cz

První blok Dukovan může běžet do konce března, ČEZ dostal povolení

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CEZ

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetický gigant ČEZ může provozovat první blok Dukovan až do konce března. Desetileté povolení mělo u tohoto jaderného bloku původně končit 31. prosince. Do té doby měl polostání podnik získat novou licenci, což se mu ale nepodařilo. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) mu nyní prodloužil povolení o tři měsíce.

„Vydali jsme prodloužení platnosti stávajícího povolení do 31. března 2016,“ předsedkyně SÚJB Dana Drábová. Do té doby by ČEZ měl mít vyřízeny potřebné náležitosti, aby jí státní úřad mohl pro první dukovanský blok vydat nové povolení k provozu. Podle Drábové ale jde o procesní záležitost, která nemá nic společného se schopností dukovanských bloků dodávat elektřinu.

O přerušení správního řízení pro vydání nového povolení k provozu prvního bloku Dukovan požádal ČEZ 9. prosince s odůvodněním, že potřebuje víc času na rozšířené kontroly svarů v tomto bloku a na zpracování jejich výsledků do průkazné dokumentace. Zároveň požádala SÚJB o prodloužení dosavadního povolení. Mluvčí elektrárny Jiří Bezděk řekl, že kladné rozhodnutí úřadu bylo doručeno dnes.

Funguje pouze jeden blok

Kontroly svarů provádějí odborníci u tří jaderných bloků Dukovan, protože při prověrce dokumentace byly nalezeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. Od 19. září kvůli tomu v elektrárně funguje jen jeden ze čtyř bloků. ČEZ by podle Bezděka chtěl do konce roku ukončit odstávku třetího bloku. Zbývající dva bloky Dukovan budou stát i po Novém roce.

Dukovany mají instalovaný výkon 2040 megawattů. Při plném provozu pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v ČR. Podle původního projektu měla být elektrárna v provozu 30 let, což je doba, která nyní končí. Dukovanský blok číslo jedna byl uveden do provozu v roce 1985 a poslední čtvrtý blok Dukovan začal fungovat v červenci 1987. ČEZ ale usiluje o prodloužení životnosti této elektrárny. U jednotlivých bloků zatím žádal o nové povolení k provozu vždy po deseti letech.

Výběr událostí kolem problémů v elektrárně Dukovany
23. června - Energetici neplánovaně odstavili čtvrtý výrobní blok kvůli netěsnosti potrubí. Odstávka trvala šest dní.

28. srpna - Začala letošní nejdelší plánovaná odstávka. Odstaven byl první blok kvůli rozsáhlým kontrolám a dokončování investičních akcí, zprovozněn měl být 26. října. Odstávka souvisela se snahou získat novou licenci na provoz. Odstávka byla naplánována na delší dobu než obvykle, protože odborníci po osmi letech prověřovali rovněž stav tlakové nádoby reaktoru.

17. září - Elektrárna oznámila, že neplánovaně odstaví dva bloky kvůli kontrole svárů potrubí. Elektrárna uvedla, že sváry je potřeba zkontrolovat, protože se ukázalo, že některé jejich starší rentgenové snímky nejsou dobře čitelné. Dokumentaci ČEZ prověřoval v souvislosti se žádostí o prodloužení provozu prvního bloku. Produkce elektřiny v Dukovanech tak 19. září po odstavení obou bloků klesla na čtvrtinu.

3. října - Firma ČEZ oznámila, že 24. září požádala SÚJB o povolení dalšího provozu pro první reaktorový blok.

15. října - Elektrárna oznámila, že neplánované odstávky 2. a 3. bloku potrvají ještě týdny. Kvůli kontrolám svárů se protáhne i plánovaná odstávka prvního bloku.

24. listopadu - ČEZ oznámila, že podala policii podnět k prošetření okolností provedení nekvalitních kontrol svarů. Problematické kontroly svarů dělala firma Tediko. Podání trestního oznámení kvůli Dukovanům nevyloučila ani předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

7. prosince - Elektrárna oznámila, že neplánované odstávky budou pokračovat i v lednu. Z odstavených bloků by chtěl ČEZ nejméně jeden zprovoznit do konce roku, u všech tří ale letos potřebné práce udělat nestihne.

11. prosince - Firma Tediko odmítla odpovědnost za odstávky v Dukovanech.

- Jaderná elektrárna Temelín oznámila, že v dokumentaci ke svarům v Temelíně nejsou takové chyby, které by vedení elektrárny nutily k odstavení bloků. Závěr přinesly několikatýdenní kontroly, které v elektrárně prováděli energetici v návaznosti na situaci v Dukovanech.

- Dukovanská elektrárna oznámila, že ČEZ požádala SÚJB o přerušení správního řízení pro nové povolení pro provoz prvního bloku do 28. února, a to kvůli rozšířeným kontrolám zařízení bloku. Zároveň ČEZ požádal o prodloužení nynějšího povolení.

18. prosince - Šéfka SÚJB Dana Drábová potvrdila, že úřad prodloužil povolení k provozu prvního bloku o tři měsíce, ČEZ jej může provozovat až do konce března 2016. Desetileté povolení mělo původně končit 31. prosince.

Problém za sto giga. ČEZ se soudí s firmami, které modernizují jeho elektrárny

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah