První čtvrtletí skončilo pro Unipetrol čistou ztrátou 363,1 milionu korun | E15.cz

První čtvrtletí skončilo pro Unipetrol čistou ztrátou 363,1 milionu korun

Unipetrol
Unipetrol
• 
ZDROJ: unipetrol.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Petrochemická společnost Unipetrol vykázala v letošním prvním čtvrtletí čistou ztrátu 363,1 milionu korun, když ve stejném období roku 2011 vytvořila čistý zisk 463,7 milionu korun. Tržby firmy se meziročně zvýšily z 23,09 miliardy korun na necelých 25,45 miliardy korun.

Provozní ztráta (EBIT) Unipetrolu v prvním čtvrtletí činila 51,05 milionu korun po loňském zisku 570,7 milionu korun. Představenstvo firmy ztrátu očekávalo.

„Začátek roku se ukázal být obtížný především z pohledu petrochemického segmentu, kde se potýkáme s poklesem prodejů a zhoršenými petrochemickými maržemi. Naopak velmi dobrý výsledek zaznamenal rafinérský segment, kde meziročně došlo k 69procentnímu nárůstu provozního zisku,“ řekl generální ředitel Unipetrolu Piotr Chelminski.

Obrat skupiny meziročně vzrostl o deset procent na 25,5 miliardy korun. Pozitivně se do výsledku společnosti promítly zlepšené rafinérské marže, optimalizace fixních nákladů a prodej nespotřebovaných emisních povolenek za více než 100 milionů korun.

Vývoj akcií Unipetrolu na pražské burze za poslední rok

Vývoj akcií Unipetrolu na pražské burze za poslední rok Autor: salava@mf.cz

Akcie Unipetrolu online sledujte

„V maloobchodním segmentu dlouhodobě dochází k poklesu poptávky po palivech, zejména benzínu. V průběhu roku proto chceme posílit prodeje doplňkového zboží a plánujeme otevřít 88 nových provozoven občerstvení STOP CAFE, úspěšných na polském trhu v síti čerpacích stanic Orlen,“ dodal Chelminski.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Unipetrol patří v Česku k nejvýznamnějším společnostem z hlediska obratu, obtížná ekonomická situace v ropném průmyslu jí ale od loňska způsobuje hospodářské problémy. Zisk PKN Orlen v 1. čtvrtletí vzrostl o 15 procent na 1,26 miliardy zlotých (7,5 miliardy korun). K růstu dopomohl finanční zisk ze zhodnocení ropných zásob, který překonal vliv slabšího provozního výsledku

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah