První velká objednávka pro nový Airbus: AirAsia koupí 50 letadel | E15.cz

První velká objednávka pro nový Airbus: AirAsia koupí 50 letadel

Vizualizace Airbusu A330neo v barvách aerolinek AirAsiaX
Vizualizace Airbusu A330neo v barvách aerolinek AirAsiaX
• 
ZDROJ: Airbus

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prvními aerolinkami, které do své flotily přidají modernizovaný Airbus A330neo, se stanou malajsijské AirAsia, které objednaly 50 letadel v hodnotě 12 miliard dolarů. Letoun, který si svůj debut odbyl v pondělí na aerosalonu ve Farnborough, už přilákal i další zákazníky.

AirAsia patří mezi skupinu dopravců, kteří na Airbus dlouho tlačili, aby svůj nejprodávanější letoun modernizoval, přestože do výroby brzy dorazí model A350, který jej částečně nahrazuje. Letoun představený před více než dvěma dekádami totiž nedokáže spotřebou paliva konkurovat modernějším rivalům v čele se 787 Dremaliner od Boeingu.

„Už nějakou dobu jsme Airbus povzbuzovali, aby představil tuto novou verzi A330,“ uvedl šéf AirAsia Tan Sri Tony Fernandes. „Airbus nám nabídl letadlo, které potřebujeme pro rozvoj našeho nízkonákladového modelu na dálkových linkách,“ dodal.

Ukáže se v Evropě?

Podle Airbusu bude mít A330neo o 14 procent nižší spotřebu než stávající verze. Ani tak se ale nedokáže vyrovnat úspornosti podobně velkého Dreamlineru, evropský výrobce ale tuto nevýhodu hodlá více než vyvážit nižší cenou a menšími náklady na údržbu a opravy.

Nová letadla od Airbusu by se mohla objevit i na linkách dceřiné firmy AirAsia do Evropy. Společnost AirAsiaX totiž na letošek plánuje obnovení linky z Kuala Lumpur do Londýna, kterou opustila v roce 2012.

Zájem mají i leasingovky

Malajsijský dopravce ale není jediným vážným zájemcem o nový letoun do Airbusu. Krátce po představení si americká leasingová společnost Air Lease Corporation předběžně objednala 25 A330neo.

Následovaly další objednávky od leasingových společností. Americká CIT a irská Avalon se předběžně zavázaly odebrat po 15 letounech. První stroje chce Airbus zákazníkům dodat na konci roku 2017.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.