Putin odrazuje Ukrajinu od EU slevou na plyn | E15.cz

Putin odrazuje Ukrajinu od EU slevou na plyn

Putin odrazuje Ukrajinu od EU slevou na plyn
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) se svým ukrajinským protějškem Viktorem Janukovyčem
• 
ZDROJ: Isifa

Pavla Palaščáková

Ruský prezident Vladimir Putin v rámci moskevsko-bruselské přetahované o Ukrajinu vynesl vysokou kartu. Poskytl Kyjevu slevu na plyn a nabídl úvěr. Dosud ve snaze odradit zemi od podpisu asociační dohody s Evropskou unií a vlákat ji do svého integračního projektu používal spíš nátlakovou metodu, což odnesli ukrajinští exportéři do Ruska.

„I když je diskuze bouřlivá kvůli možnému ukrajinskému podpisu smlouvy, naše banky – samozřejmě ne bez mého vedení – daly pro Ukrajinu dohromady další úvěr 750 milionů dolarů. A Gazprom, rovněž ne bez návodu od vedení, pomohl Ukrajině napumpovat potřebný plyn do zásobníků se slevou, v ceně 260 dolarů za tisíc metrů krychlových,“ řekl Putin.

Po slevě Kyjev volá dlouho. Cenové podmínky kontraktu s Gazpromem jsou ostatně důvodem věznění expremiérky Julije Tymošenkové. Země teď platí za tisíc kubíků suroviny kolem 400 dolarů. Nynější jednorázová sleva je i v ruském zájmu. Ukrajinské plynové zásobníky byly totiž prázdnější, než by Gazprom před zimou rád viděl kvůli hladkým dodávkám do Evropy. Podle komentátorů tak Kreml vyřešil problém rezerv a zároveň Ukrajině položil další návnadu ke vstupu do celní unie vznikající v postsovětském prostoru.

Kyjev se po dřívějších neúspěšných jednáních o snížení cen vydal cestou alternativních zdrojů, přechází na jiné energie a těží vlastní plyn. Prezident Viktor Janukovyč nedávno uvedl, že ještě v roce 2010 země čerpala 41 miliard krychlových metrů ruské suroviny, letos to má být 27 miliard. „Při této ceně plynu budeme dále snižovat import. A v budoucnu Ukrajina ruský plyn za takovou cenu úplně odmítne,“ řekl včera premiér Mykola Azarov. Podle něj to bude možné do deseti let.

Plyn není jediným bitevním polem před blížícím se summitem ve Vilniusu, kde může dojít k podpisu asociační dohody. Rusko nedávno ukázalo, jak by mohly vypadat hraniční kontroly ukrajinského zboží, pokud si země zvolí špatný směr. Napětí znepokojuje ratingové agentury, poukazující na horšící se stav ukrajinské ekonomiky.

Mezi Kyjevem a Bruselem se zase vedou vyjednávání o propuštění Tymošenkové. Vzhledem ke snaze dostat zem z ruského vlivu však možná EU nebude neoblomná.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!