Rakouský A-Tec je minulostí, u jeho porcování nebude chybět Penta | E15.cz

Rakouský A-Tec je minulostí, u jeho porcování nebude chybět Penta

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: a-tecindustries.com

Petr Horký

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Přesně s úderem půlnoci z pátku na sobotu se oficiálně rozpadl rakouský koncern A-Tec, který v době svého největšího lesku zaměstnával na 12 tisíc lidí. Mirko Kovatsovi, šéfu zadluženého A-Tecu, se totiž do této stanovené lhůty nepodařilo sehnat potřebných 210 milionů eur, které firma dluží věřitelům.

Koncern tedy nyní bude rozprodán po částech, zájem o některé jeho části má česko-slovenská finanční skupina Penta. Zakladatel a hlavní akcionář Kovats je ze hry, nastupuje insolvenční správce Matthias Schmidt.

„Je potřeba počkat, kdy a jakým způsobem dojde k prodeji jednotlivých aktiv. Určitě zájem máme, nechceme ale teď specifikovat o jaké,“ uvedl pro E15 mluvčí Penty Martin Danko.

Penta se o A-Tec zajímala od letošního června, Kovats ale její nabídku na začátku září odmítl. Mezi ním a Pentou panovala velká animozita, docházelo ke slovním přestřelkám v tisku. Penta kritizovala především to, že Kovats dal místo ní přednost vlastnoručně nastrčenému konsorciu Contor, které se skládalo z několika firem. Penta tento postup napadla u soudu, jeden z členů Contoru, Solistice, vycouval. Členové představenstva A-Tec se snažili situaci na poslední chvíli zachránit a obnovili jednání s Pentou, k dohodě do 30. září ale už nedošlo.

„Navzdory velmi omezenému času Penta jednala s A-Tekem, ale trvala na tom, že se nebude podílet na projektu společného nákupu pod hlavičkou Contor. Tato vyjednávání nebyla úspěšná,“ uvedla Penta v prohlášení tento pátek.

Nyní je jisté, že A-Tec nebude prodán najednou, ale po částech. Na prodej od pondělka bude huť Brixlegg, strojírenský podnik Emco, elektrárna Voitsberg a výrobce motorů ATB. O ATB už zopakoval zájem čínský holding Wolong, který dokonce už složil peníze na účet A-Tecu. Jistý je zájem Penty, rakouská média spekulovala o nákupu Brixxlegu. Je ale možné, že se nyní ve hře objeví i noví zájemci.

Do situace se ale o víkendu vložili i politici, kteří mají strach o ztrátu rakouského know-how. Podle sociálně demokratického poslance Günthera Kräutera, který je ve straně spolkovým vedoucím pro obchod, by měla zasáhnout státní agentura národního majetku (ÖIAG). „Apeluji na zodpovědné politiky z lidové strany (ÖVP), aby prověřili možnosti, jak za pomoci ÖIAG zachránit důležité části tuzemského průmyslu,“ řekl Kräuter stanici ORF.

Čtete rádi E15.cz? Dejte nám hlas ve finále ankety českého internetu

v kategorii zpravodajství.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.