Solární elektrárny se příští rok budou stavět méně | E15.cz

Rekordní vlna výstavby solárních elektráren příští rok opadne, tvrdí analytici

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Letos se na celém světě postaví solární elektrárny s výkonem 75 gigawattů. To je o polovinu více než v roce 2015. Jenže letošní solární rekord je minimálně na rok poslední. Analytická společnost GTM Research v pravidelné zprávě Global Solar Demand Monitor předpovídá, že příští rok se postaví 69 gigawattů nových slunečních elektráren. To je meziroční propad o sedm procent.

„V minulém čtvrtletí jsme pro rok 2017 očekávali dokonce desetiprocentní pokles světového trhu se solárními elektrárnami. Zejména kvůli změně podpory nových elektráren v Číně, Japonsku, Velké Británii a Německu,“ říká autor zprávy Benjamin Attia. Nízké ceny solárních panelů, pozdržení stavby některých projektů a silnější poptávky v Indii nyní vedly analytiky z GTM Research k optimističtějšímu výhledu, cituje ze zprávy PV Magazine.

Příští rok by si měli stavitelné solárních elektráren vzít jen oddechový čas. Od roku 2018 by celý trh měl zase nabrat setrvalý růstový směr. V roce 2021 by se mělo postavit 112 gigawattů solárních elektráren. V průměru trh poroste o devět procent ročně. Největší boom čeká GTM Research v Indii, kde by nové instalace měly růst trojciferným tempem. Stávající tempo stavby fotovoltaických elektráren si zachovají Spojené státy. USA, Indie a Čína do roku 2021 postaví dohromady celkem 267,7 gigawattů nových elektráren.

Státy jako Mexiko, Francie a Austrálie si v příštích pěti letech připíšou do svého energetického mixu dohromady 34,7 gigawattu nových solárních elektráren. Silný růst se očekává také v Latinské Americe a na Středním východě. Tamní boom však nebude financován pevnými výkupními cenami jako v Evropě, ale pomocí kapacitních mechanismů.

„Zdá se, že menší trhy se poučily ze zkušeností Německa. Mexiko třeba vůbec výkupní ceny nezavádělo a rovnou se chystá na aukce na podporu nových elektráren,“ dodává Attia. K tendrům, kde budou investoři soutěžit o co nejnižší podporu, přecházejí také Japonsko a Čína.

Vše o solárních elektrárnách si přečtěte zde

Navzdory osekání podpory nových projektů Čína letos postaví 28,3 gigawattu solárních elektráren, což je dvakrát více než druhý největší solární trh, kterým jsou Spojené státy. Je to zároveň historický rekord, kolik fotovoltaik postavila za jeden rok jedna země.

Jenže už příští rok GTM Research počítá s tím, že čínský nový instalovaný sluneční výkon spadne o 40 procent. V dohledné době se na letošní čísla nedostane. Mezi roky 2016 a 2021 Čína celkem postaví 116,8 gigawattu nových slunečních elektráren.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah