Roky jednání končí, Česká rafinérská se dohodla s Mero na přepravě ropy | e15.cz

Roky jednání končí, Česká rafinérská se dohodla s Mero na přepravě ropy

Ropné zásobníky společnosti MERO.
Ropné zásobníky společnosti MERO.
• 
ZDROJ: Rasch Jan/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká rafinérská, která patří petrochemickému holdingu Unipetrol, se dohodla na podmínkách přepravy a úschovy ropy se státním správcem ropovodů Mero. Nová smlouva je platná od 1. ledna 2016, jednalo se o ní od roku 2010. Společnosti by se měly ještě dohodnout o výši přepravního tarifu. Jak Unipetrol, tak Mero přiznávají, že právě na výši přepravního tarifu dosud jednání vázla především.

Mluvčí Mera Radomíra Doležalová dnes uvedla, že od poloviny roku 2013 až do začátku letošního roku žádná písemná smlouva mezi společnostmi uzavřena nebyla. „Do roku 2013 byla písemná smlouva. Od té doby obě strany pokračovaly ve spolupráci v souladu se smlouvou, která už nebyla platná,“ řekla Doležalová.

„Dosud jednání vázla hlavně na přepravním tarifu. Obě strany se nyní dohodly na ostatních podmínkách smlouvy s tím, že přepravní tarif bude dál předmětem jednání,“ dodala.

Mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda uvedl, že obě společnosti se zavázaly pokračovat v jednání o novém přepravním tarifu tak, aby mohl být uplatněn v průběhu letošního roku.

Dohoda na dobu neurčitou

Jednání o něm byla prodloužena do 31. března, dodal. Výši, o které se jedná, společnosti zveřejnit nechtějí. „I když k dohodě dojde, tato informace zůstane předmětem obchodního tajemství,“ řekla Doležalová.

Generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski dnes uvedl, že nová smlouva je úspěšným vyústěním dlouhých jednání, která trvala od roku 2010. Byla uzavřena na dobu neurčitou. „Dohoda, jejíž podpis zohledňuje zájmy obou smluvních stran, je významným prvkem k posílení surovinové bezpečnosti. Jasně vymezuje podmínky spolupráce obou společností při dodávkách ropy do České republiky,“ uvedl dnes Świtajewski.

Obě firmy se dostaly loni do sporu. Šéf Mero Stanislav Bruna v březnu prohlásil, že polský PKN Orlen, který je vlastníkem Unipetrolu, by mohl zpracování ropy v Česku zastavit. PKN reagoval, že neplánuje ukončení výroby a uzavření rafinérií v ČR.

„Podpisem dohody jsme obnovili standardní smluvní vztah mezi společnostmi Mero ČR a Česká rafinérská a společně přispěli ke stabilizaci situace v české petrochemii,“ uvedl dnes Bruna.

Jediný zpracovatel ropy v Česku

Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v Česku. Provozuje rafinérie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Roční kapacita obou českých rafinérií je dohromady zhruba devět milionů tun ropy.

Nakoupená ropa proudí do ČR jednak ropovodem Družba z Ruské federace, jednak z italského Terstu ropovodem TAL do německého Vohburgu a odtud ropovodem IKL do centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou.

Prostřednictvím ropovodu Družba je dopravována ropa do rafinérie v Litvínově, ropovodem IKL je zásobována rafinérie v Kralupech nad Vltavou. Česká rafinérská přebírá ropu na hranici areálu a po uskladnění ji čerpá k vlastnímu zpracování.

Duda uvedl, že po nedávném podpisu dodatku smlouvy se společností Transpetrol, která provozuje ropovod Družba na Slovensku, má nyní Unipetrol podmínky pro přepravu ropy do České republiky dlouhodobě nastaveny.

Mero ČR je jediným přepravcem ropy do České republiky potrubními systémy, tj. ropovody. Předloni společnost meziročně zvýšila čistý zisk o více než 55 procent na 465 milionů korun. Tržby pak vzrostly o 14,4 procenta na 2,05 miliardy korun. Mero v roce 2014 zvýšilo i objem přepravené ropy, a to o 12,4 procenta na 7,48 milionu tun.

Jednání o spolupráci trvala přes pět let
Vizitky společností Mero a Česká rafinérská (Česká rafinérská se dohodla na podmínkách přepravy a úschovy ropy se státním správcem ropovodů Mero):
Mero ČR, a.s.
Akciová společnost Mero (mezinárodní ropovody) je jediným přepravcem ropy do České republiky. Vlastní a provozuje dva ropovody - českou část ropovodu Družba a celý ropovod IKL.

Firma vznikla k 1. lednu 1994 sloučením společností Petrotrans a Mero IKL. Spojením těchto subjektů byly provoz ropovodu Družba a tehdejší výstavba ropovodu IKL začleněny do jednoho celku.

Kromě obou ropovodů Mero také skladuje ropu a provozuje Centrální tankoviště ropy poblíž Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou. Zde firma vybudovala celkem 16 ropných nádrží s celkovou skladovací kapacitou 1,550.000 metrů krychlových.

Mero ČR vlastní sto procent v Mero Germany AG, která má mimo jiné na starosti provoz a údržbu ropovodu IKL na německém území.

Od prosince 2012 vlastní Mero pětiprocentní podíl ve společnosti The Transalpine Pipeline Company vlastnící a provozující ropovod TAL, který spojuje italský Terst s Německem, Rakouskem a ČR. Tento podíl je důležitý k posílení úrovně energetické bezpečnosti ČR.

Jediným vlastníkem Mero ČR je prostřednictvím ministerstva financí český stát.

Mero předloni meziročně zvýšilo čistý zisk o více než 55 procent na 465 milionů korun. Tržby společnosti vzrostly o 14,4 procenta na 2,05 miliardy korun. Mero v roce 2014 zvýšilo i objem přepravené ropy, a to o 12,4 procenta na 7,48 milionu tun.
Česká rafinérská, a.s.
Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v ČR, ropu zpracovává v rafinériích v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Roční kapacita obou českých rafinérii je dohromady zhruba devět milionů tun ropy.

Společnost zahájila činnost 1. ledna 1996, vznikla v rámci privatizace českého rafinérského průmyslu.

Od roku 2012, kdy bylo ukončeno zpracování ropy v pardubické společnosti Paramo, je jediným pravidelným odběratelem ropy od společnosti Mero.

Jediným vlastníkem České rafinérské se na konci loňského dubna stal petrochemický holding Unipetrol, který v minulých letech odkoupil menšinové podíly od společnosti Shell Overseas Investments a italské Eni.

Unipetrol patří polské společnosti PKN Orlen; skupina PKN Orlen je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Unipetrol v roce 2014 snížil ztrátu na 556 milionů korun z 1,396 miliardy korun v roce 2013. Tržby vzrostly o čtvrtinu na 124,2 miliardy korun.

Loni v březnu řekl šéf společnosti Mero Stanislav Bruna, že PKN Orlen by mohl zastavit zpracování ropy v Česku. PKN reagoval, že uzavření rafinérií v ČR neplánuje.

Dnes společnost Unipetrol oznámila, že se Česká rafinérská dohodla na podmínkách přepravy a úschovy ropy se společností Mero. Jednání trvala od roku 2010.

Loni v prosinci Česká rafinérská podepsala dodatek smlouvy se slovenskou společností Transpetrol o přepravě ropy ropovodem Družba do roku 2020. Dosavadní podmínky smlouvy byly platné do konce roku 2016.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah