Ropa nejspíš ještě zlevní, na trhu je přebytek, uvádí IEA | E15.cz

Ropa nejspíš ještě zlevní, na trhu je přebytek, uvádí IEA

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC-ND 2.0: Adam Cohn via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ceny ropy zůstanou zřejmě dále pod tlakem kvůli oslabení celosvětové poptávky a zvyšování nadbytku ropy na trhu. Uvedení trhu do rovnováhy by mohlo trvat až do příštího roku, napsala ve své zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Růst globální poptávky po ropě má příští rok zpomalit na 1,2 milionu barelů denně z letošních 1,4 milionu barelů a bude mnohem nižší, než je potřeba k vyrovnání rostoucích dodávek ropného kartelu OPEC a dalších producentů.

„Trh s ropou byl ve druhém čtvrtletí silně přezásoben a zůstává i nadále. Stejně tak je jasné, že schopnost trhu absorbovat tyto nadměrné dodávky pravděpodobně nevydrží,“ píše se ve zprávě.

Globální nadbytek dodávek způsobil prudký růst těžby v USA v reakci na břidlicovou revoluci a rozhodnutí ropného kartelu OPEC nesnížit těžbu, ale raději bojovat o větší podíl na trhu s konkurenčními producenty. Ani propad cen ropy v posledních měsících na 50 až 60 dolarů za barel z loňských 115 dolarů zatím nesnížil dodávky ze Severní Ameriky.

Termín očekávaného vyrovnání trhu tak zřejmě bude o trochu delší. Dodavatelé však začínají podle IEA na nižší ceny reagovat, aby však byla reakce silnější, budou muset ceny zřejmě ještě o něco klesnout.

IEA očekává zpomalení růstu dodávek od zemí, které nejsou členy kartelu OPEC. Loni jejich dodávky stouply o silných 2,4 milionu barelů denně, letos však má tento růst zpomalit na jeden milion barelů denně a příští rok stagnovat, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah