Ropa z břidlic má zachránit světovou ekonomiku | E15.cz

Ropa z břidlic má zachránit světovou ekonomiku

plyn, břidlice
plyn, břidlice
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Revoluční těžba břidlicové ropy by mohla do roku 2035 zvýšit roční produkci světové ekonomiky až o 2,7 bilionu dolarů (asi 51 miliard korun). Světu se uvolní nové zdroje růstu díky výraznému zlevnění nákladů na paliva, protože přebytek ropy na trhu by mohl tuto surovinu zlevnit až o 50 dolarů na barel. Předpověděla to globální auditorská společnost PricewaterhouseCoopers .

Těžba břidlicové ropy, která ve velkém měřítku začala ve Spojených státech až v posledních letech, by mohla během dvou desetiletí dosáhnout objemu 14 milionů barelů denně, tedy 12 procent celkové ropné produkce. Podle zprávy „Břidlicová ropa: příští energetická revoluce“ se tím může globální hrubý domácí produkt zvýšit ročně o 2,3 až 3,7 procenta.

USA v minulých letech zažily revoluci v břidlicovém plynu, díky němuž se staly v zemním plynu soběstačnými. Ceny plynu zde prudce klesly, což vyvolalo transformaci energetiky a obnovování konkurenceschopnosti donedávna upadajících průmyslových sektorů v čele s chemií. Ložiska břidlicového plynu se už zkoumají po celém světě, zatímco v USA se prospektoři a těžaři vrhli na břidlicovou ropu. Její cena je na rozdíl od plynu určována globálně, takže je mnohem vyšší a stabilnější.

Těžbu z břidlic čeká globální rozvoj

Dosud se těžba břidlicové ropy podílí na světové produkci klíčové suroviny pro dopravu zhruba jedním procentem, Pwc však čeká její globální rozvoj. „Nižší světové ceny ropy v důsledku zvýšené nabídky na trhu by mohly mít zásadní dopad na budoucí vývoj světové ekonomiky tím, že umožní produkovat více za stejných nákladů,“ uvedl podle agentury Reuters spoluautor zprávy John Hawksworth.

Nárůst dodávek ropy její celkovou spotřebu nijak podstatně nezvýší, protože poptávka po palivech není až tak dalece závislá na ceně. Sníží ale náklady na energii, což bude mít mohutný dopad na bohatství spotřebitelů, jejich poptávku, a tím i na celou ekonomiku.

Příznivý vliv to může mít ale i z hlediska životního prostředí. „Jedním z efektů bude snížení nutnosti drahých a ekologicky ničivých typů těžby, jako například těžení v Arktidě nebo z ropných písků,“ uvedl ředitel týmu PwC pro ropu a plyn Adam Lyons.

Břidlicová ropa by měla v příštích desetiletích ceny ropy výrazně snížit a míra poklesu bude záviset na reakci ropného kartelu OPEC. Pokud OPEC svou těžbu omezí, oslabí ropa do roku 2035 na zhruba 100 dolarů v dnešních cenách proti úrovni 133 dolarů, kterou pro 30. léta odhaduje americký Úřad pro energetické informace (EIA). Kdyby OPEC těžbu nesnížil, mohla by průměrná cena ropy klesnout až na 83 dolarů za barel, odhaduje PwC. Cena ropy Brent se nyní pohybuje těsně pod 120 dolary za barel.

Příliš nadějná břidlice

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah