Ropné a plynové vrty E.ON v Norsku koupí ruský miliardář Fridman | E15.cz

Ropné a plynové vrty E.ON v Norsku koupí ruský miliardář Fridman

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Největší německá energetická firma E.ON prodává ruskému miliardáři Michailu Fridmanovi svá ropná a plynárenská aktiva v Norsku. Transakce má hodnotu zhruba 1,6 miliardy dolarů (38 miliard korun). Německá společnost tak pokračuje v odprodeji majetku, se kterým počítá její plán restrukturalizace.

Obchod se týká aktivit v oblasti průzkumu a těžby ropy a zemního plynu v norské části Severního moře. Poté, co byl Fridman v důsledku mezinárodních sankcí vůči Rusku kvůli Ukrajině nucen prodat svůj majetek v britské části Severního moře, se jeho investiční fond LetterOne objevil mezi předními zájemci o nákup aktiv E.ONu v norské části Severního moře, napsala agentura Reuters.

Obchod musí získat souhlas Evropské komise a regulačních orgánů v Norsku. Dokončen by měl být do konce tohoto roku, uvedl mluvčí německé společnosti.

E.ON koncem loňského roku oznámil, že od roku 2016 oddělí své aktivity v oblasti konvenční výroby elektřiny, tedy včetně jaderných elektráren, a obchody s energií a zemním plynem a ropou do nové skupiny nazvané Uniper. Firmě tak měly zůstat aktivity v oblasti obnovitelných zdrojů energie a sítí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah