Rusové těží nejvíc ropy od rozpadu SSSR | E15.cz

Rusové těží nejvíc ropy od rozpadu SSSR

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: rosneft.com

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský těžební průmysl loni dosáhl nového postsovětského maxima a země tak uržela světovou dominanci v těžbě ropy. Rusko si udržuje náskok před Saúdskou Arábii, přestože ta loni v létě produkci kvůli výpadkům dodávek z Libye dočasně zvedla. Těžba ropy a plynu je klíčovým odvětvím ruské ekonomiky a představuje přední zdroj příjmů ruské státní pokladny.

Celoroční průměr těžby ruské ropy loni vzrostl o 1,2 procenta na 10,27 milionu barelů za den. V pondělí to uvedlo ruské ministerstvo energetiky. Moskva loni podpořila domácí těžbu zmírněním daňové zátěže a zprovozněním ropovodu do Číny. Rusko má v plánu v tomto desetiletí svou produkci udržovat na úrovni zhruba 510 milionů tun ročně, což odpovídá denní těžbě mírně nad deseti miliony barely. Vývoz ropy v letošním roce by měl zůstat na úrovni 250 milionů tun.

Růst těžby loni zajistilo zejména nové ropné pole Vankor, které využívá největší ruský producent Rosněfť a které dosáhlo cílové úrovně produkce 300 tisíc barelů denně. Pole je hlavním zdrojem ruského vývozu ropy do Číny ropovodem ESPO z východní Sibiře k tichomořskému pobřeží. Ten zatím vede ze Skorovodina do čínského Ta-čchingu a letos chce Rusko dokončit druhou fázi jeho výstavby do tichomořského přístavu Kozmino.

O 3,1 procenta loni vzrostla i těžba ruského zemního plynu. Toho se v Rusku za loňský rok vytěžilo 670,54 krychlových metrů. Produkce Gazpromu, největšího těžaře plynu v zemi, stoupla však jen nepatrně na 509,66 miliardy kubíků, což bylo 1,2 miliardy kubíků nad předloňskou úrovní, uvedlo ministerstvo. Gazprom, který nyní trpí slabou poptávkou v Evropě, chce letos produkci zvýšit na 521 miliard. V roce 2013 by ji chtěl monopolní vývozce plynu dostat na téměř 550 miliard krychlových metrů a vyrovnat úroveň roku 2008.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah