RWE klesl v Česku zisk o třetinu. Může za to mírná zima, tvrdí skupina | E15.cz

RWE klesl v Česku zisk o třetinu. Může za to mírná zima, tvrdí skupina

Detail podzemního zásobniku RWE
Detail podzemního zásobniku RWE
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetické skupině RWE klesl loni v Česku meziročně zisk po zdanění o 30 procent na 7,4 miliardy korun. Tržby se snížily o 19 procent na 43,3 miliardy korun. Podle firmy je hlavním důvodem poklesu loňské mimořádně teplé počasí a nízké ceny za skladování zemního plynu v jejích zásobnících.

„Nadprůměrně vysoké teploty byly především v zimě, tedy v době topné sezóny, která je rozhodující pro prodej energií. Pokles spotřeby se projevil i v nižším objemu distribuovaného zemního plynu. Teplé počasí tak negativně zasáhlo dvě naše hlavní podnikatelské aktivity na českém trhu,“ uvedl předseda představenstva RWE Česká republika Martin Herrmann.

Dodal, že přes pokles hospodářských výsledků hodnotí loňský rok pozitivně. Podle Českého hydrometeorologického ústavu byl loňský rok nejteplejší za posledních 54 let.

RWE vlastní šest z devíti plynových zásobníků na českém území o celkové kapacitě 2,7 miliardy metrů krychlových, což je 92 procent z národní skladovací kapacity. Loni v září byly naplněny o měsíc dříve, než bývá obvyklé.

Ministr průmysl Jan Mládek (ČSSD) tehdy uvedl, že ČR je díky tomu připravena na možná rizika v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. „Vývoj situace na Ukrajině potvrdil oprávněnost našich investic,“ podotknul na tiskové konferenci k výsledkům Herrmann.

Nevýnosné skladování

RWE v zásobnících skladuje plyn i pro jiné dodavatele plynu. Dnes upozornila, že na její hospodářské výsledky měla vliv i klesající cena, kterou si za uskladnění v důsledku přebytku plynu na evropských trzích účtovala. „Aktuálně dosažitelné tržní ceny za skladování zemního plynu se pohybují výrazně pod jejich historickou hladinou.

Navíc i do budoucna počítáme v této oblasti s dalším negativním vývojem. Provoz našich zařízení se tak dostává pod ekonomický tlak,“ uvedl finanční ředitel RWE ČR Axel Gerhardy.

Společnost dále uvedla, že loni investovala celkem 4,2 miliardy korun, z toho 86 procent směřovalo do plynárenské distribuční sítě. Gerhardy dodal, že společnost investovala především do obnovy zařízení a technologií a do nákupu nových sítí. Herrmann dodal, že i do budoucna plánuje RWE nejvíce investovat právě do distribuční sítě.

Rozšíří se plynové přípojky?

Upozornil také na problém velkého množství nevyužívaných plynových přípojek v ČR, sama RWE jich má přes 300 tisíc. „Diskutujeme s ministerstvem životního prostředí o projektech, které by motivovaly k využívání zemního plynu,“ dodal Herrmann.

Společnost RWE Česká republika převzala řídící roli ve skupině RWE v ČR od začátku roku 2013. Původní lídr skupiny RWE Transgas změnil jméno na RWE Supply & Trading CZ a dále se soustředí již jen na velkoobchod s energiemi. Jeho výsledky se nezapočítávají do hospodaření společnosti RWE Česká republika. I RWE Supply & Trading CZ loni zejména kvůli teplému počasí vykázal nižší tržby. Snížily se o 19 procent na 146,1 miliardy korun. Zisk po zdanění činil 1,7 miliardy korun.

Skupina RWE v ČR zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro 1,7 milionu zákazníků. Kromě plynových zásobníků provozuje 64 tisíc kilometrů distribučních sítí a vyrábí teplo a elektřinu v 28 provozech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah