RWE uzavírá příjem nabídek na české plynovody | E15.cz

RWE uzavírá příjem nabídek na české plynovody

RWE
RWE
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jan Žižka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prodej provozovatele českých plynovodů Net4Gas za třicet až čtyřicet miliard korun vstupuje do finální fáze. Německá energetická společnost RWE, která svou českou dceřinou společnost prodává, dnes uzavírá příjem indikativních nabídek.

K hlavním favoritům této největší chystané transakce na tuzemském trhu patří polská státní společnost Gaz-System a český Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatelů Daniela Křetínského, Petra Kellnera a Patrika Tkáče. Průběh tendru bedlivě sledují i odborníci na energetickou bezpečnost.

RWE si nyní podle informací deníku E15 nechá čas na posouzení indikativních nabídek a poté otevře dataroom. K důvěrným informacím se ovšem dostanou jen vážní zájemci o české plynovody. Celý proces pro německé prodejce zajišťuje společnost JP Morgan. Celkově se už ozvaly dvě desítky zájemců, počet nabídek však bude nižší – mimo jiné proto, že někteří uchazeči spojují síly. EPH zároveň jedná o nákupu Slovenského plynárenského průmyslu včetně plynovodů a v ideálním případě hodlá z obou aktiv vytvořit nový pilíř holdingu. Kromě majitelů EPH je ve hře i podnikatel Karel Komárek se skupinou KKCG. „Ve stanoveném termínu předložíme seriózní investiční nabídku,“ uvedl ředitel komunikace KKCG Dan Plovajko.

Mezi hlavní favority největší chystané transakce v Česku patří polská státní společnost Gaz-System a holding EPH Daniela Křetínského, Petra Kellnera a Patrika Tkáče

Agentura Reuters před časem napsala, že by se EPH mohl spojit s fondem privátního kapitálu Global Infrastructure Partners. Jeho zakladateli jsou banka Credit Suisse a společnost General Electric. Kromě toho se mluvilo o zájmu dalších globálních finančních investorů jako Macquarie, australských investičních fondů IFM i pojišťovny Allianz. Ne všichni ale asi budou mít zájem stoprocentně českou společnost ovládnout. Původně se rýsovala i varianta, podle níž by RWE sama zůstala minoritním spolumajitelem, ale zachovala by si manažerskou kontrolu. V tom případě by se investiční fondy mohly podělit o další menší podíly.

Polské ambice
Silným uchazečem o koupi tuzemské sítě je Gaz-System, který provozuje plynovody v Polsku. Státní firma má o Net4Gas strategický zájem, Poláci se totiž připravují na nové severojižní propojení plynovodů z polského pobřeží přes Česko a Slovensko dále na jih. Tímto směrem by mohl putovat dovážený zkapalněný plyn z Kataru, popřípadě i břidlicový plyn.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.