S dostavbou Temelína nesmí ČEZ otálet, radí experti Kubovi

Temelín

Temelín Zdroj: profimedia.cz

ČEZ by neměl otálet s výběrem dodavatele na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, časem se totiž projekt může stát méně ekonomicky výhodným. K takovému závěru dospěla Nezávislá energetická komise (NEK), kterou v únoru sestavil ministr průmyslu Martin Kuba jako poradní skupinu pro aktualizaci energetické koncepce. Vede ji akademik Václav Pačes a šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová. NEK taky doporučila postupně utlumovat podporu obnovitelných zdrojů.

Proces výběru dodavatele na dostavbu Temelína je podle poradní komise dlouhý, trvá již třetí rok. „Je zde riziko, že optimální doba výhodného financování (tedy období nízkých úrokových sazeb) do doby výstavby pomine,“ uvedla NEK ve své zprávě. Vítěz tendru na dostavbu Temelína má být vybrán v příštím roce, třetí a čtvrtý blok elektrárny by se měl začít stavět zhruba v roce 2017.

„Též existuje riziko, že poměrně příznivé názory veřejnosti na jadernou energetiku v Evropě a zejména u nás pominou. Dodavatel stavby by se měl vybrat co nejdříve. ČEZ i stát mají dostatek nástrojů k zabezpečení financování i technické úrovně stavby,“ píše NEK. Zároveň ale podotýká, že situace v českém jaderném strojírenství se v posledních letech zhoršila, klíčové podniky jsou v rukou zahraničních investorů. Pokulhává také vzdělání a výzkum v oblasti jádra.

Dostavbu by financovala emise akcií ČEZ, navrhuje komise

ČEZ několikrát vyjádřil obavy týkající se nákladnosti a finanční návratnosti dostavby Temelína. NEK proto navrhuje vydat na trhu nové akcie ČEZ, čímž by firma mohla získat prostředky na stavbu nových zdrojů.

Komise se ale také pozastavuje nad složením dozorčí rady ČEZ, kde chybí odborníci na jadernou energetiku.

Čtěte také:

Na dostavbu elektrárny Temelín obdržel ČEZ tři nabídky

ČEZ otevřel nabídky na Temelín, musí prostudovat desetitisíce stran

Stát chce Temelín stavět, ČEZ váhá

Jaderná elektrárna TemelínJaderná elektrárna Temelín|ctk

NEK: Obnovitelné zdroje ano, ale v malém

U obnovitelných zdrojů NEK zastává názor, že jsou nejvýhodnější a nejméně problematické jako malé či střední provozovny. „Podporu je vhodné směřovat nejvíc do domácností a obcí, tam kde se obnovitelné zdroje využívají na místě,“ uvádí. Přeshraniční přenos elektřiny by se měl podle NEK zpoplatnit, čímž by se mohly získat prostředky na další rozvoj energetické soustavy zatěžované novými obnovitelnými zdroji.

Česko se zavázalo obnovitelnými zdroji do roku 2020 pokrýt 13,5 procenta celkové spotřeby energie v tuzemsku. Postupně ale doporučuje NEK finanční podporu takzvaných zelených zdrojů utlumovat. „I v obnovitelných zdrojích musí vývoj směřovat k tržním mechanismům vzájemné konkurence různých zdrojů a technologií,“ uvedla komise. Je-li podpora obnovitelných zdrojů nutná, měla by podle energetiků fungovat například formou aukce a licence na příslušný zdroj, která by byla přidělena tomu, kdo požaduje nejnižší dotaci.

Ekologové poradní sbor ministra Kuby ale kritizují za to, že v něm podle nich není žádný odborník na obnovitelné zdroje.

fotovoltaikafotovoltaika|ctk

Prolomení limitů jedině s účinnějším spalováním

NEK se ve své zprávě nevyslovuje jasně pro, nebo proti prolomení těžebních limitů na hnědé uhlí. Je však podle komise nutné zvýšit účinnost spalování uhlí. „Nemělo by se stát, že se prolomí limity, a uhlí se pak bude spalovat s účinností jen 30 procent nebo méně,“ uvádí odborníci. Zároveň upozorňují na nutnost omezit vývoz elektřiny získané z uhlí.

Novou energetickou koncepci chce Kuba mít připravenou v srpnu. Dokument má stanovit vývoj v tuzemské energetice na příštích zhruba 20 let. Koncepce bude zřejmě počítat s tím, že se v Česku zvýší využití jaderné energie ze současných 30 procent na zhruba 50 procent celkové spotřeby.