Samsungu klesl čtvrtletní zisk. Poprvé po dvou letech | e15.cz

Samsungu klesl čtvrtletní zisk. Poprvé po dvou letech

Samsung představil ohebnou televizi
Samsung představil ohebnou televizi
• 
ZDROJ: MobilMania.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výrobci spotřební elektroniky Samsung Electronics poprvé po zhruba dvou letech klesly čtvrtletní zisky. Výrobce telefonů Galaxy měl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk 7,3 bilionu wonů (zhruba 137 miliardkorun), což je oproti předešlému kvartálu pokles o 11 procent.

Výsledky poškodily mimořádné náklady, ale i zpomalující prodej chytrých telefonů jihokorejské firmy, která sbírá síly k tvrdší soutěži s americkým konkurentem Apple.

Čistý zisk ve čtvrtém čtvrtletí klesl v mezičtvrtletním srovnání poprvé za devět čtvrtletí. Nedosáhl přitom na odhady analytiků, kteří v průzkumu společnosti FactSet očekávali zisk 7,5 bilionu wonů. Pokles nastal i u provozního zisku, který se v období od října do prosince snížil meziročně o šest procent na 8,3 bilionu wonů.

Pětiletý vývoj ceny akcií společnosti Samsung

Pětiletý vývoj ceny akcií společnosti Samsung (24.1.2014)Autor: Yahoo Finance

Výsledky ovlivnilo vyplacení 800 miliard wonů na zvláštní zaměstnanecké prémie u příležitosti 20 let od chvíle, kdy vedení Samsungu oznámilo strategii, na kterou nyní firma pohlíží jako na faktor stojící za nedávným růstem. O zhruba 700 miliard wonů prý zisk snížila silnější domácí měna.

Válka s konkurencí

Ziskům uškodil i pokles marží v divizi mobilních telefonů, která měla provozní zisk o 18 procent nižší než v předešlých třech měsících. Podle agentury Reuters na výsledky dolehl prodej nových telefonů iPhone od konkurenčního Applu během svátků v USA a v Japonsku. V divizi obrazovek se provozní zisk po nečekaně slabším prodeji telefonů Galaxy S4 propadl o 90 procent.

Jedna z nejznámějších jihokorejských firem kromě telefonů vyrábí například televizory a jinou spotřební elektroniku. Divize mobilních zařízení se ale na jejích celkových příjmech podílí zhruba 70 procenty.

Ze všech smartphonů prodaných po celém světě byl loni od Samsungu skoro každý třetí. Letos by měl podle společnosti Counterpoint Technology Market Research její prodej těchto přístrojů stoupnout o více než pětinu na skoro 400 milionů kusů, napsala agentura AP.

Samsung v roce 2014 přidává deset UHD a šest prohnutých TV

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery