Škoda v Kvasinách může od státu a kraje získat až 1,3 miliardy | E15.cz

Škoda v Kvasinách může od státu a kraje získat až 1,3 miliardy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stát a Královehradecký kraj by mohly další rozvoj zóny Škoda Auto v Kvasinách podpořit investicí ve výši až 1,3 miliardy korun. Zastupitelé kraje dnes schválili memorandum, ve kterém se společně s ministerstvem průmyslu a automobilkou Škoda přihlašují k rozšíření zóny. Samotná Škodovka plánuje v obci na Rychnovsku obří investici za 13 miliard korun a vytvoření zhruba 1500 pracovních míst.

Kraj by z plánované veřejné podpory rozšíření zóny mohl hradit až čtvrtinu, tedy 300 až 400 milionů korun. Hejtman kraje Lubomír Franc (ČSSD) připomněl, že nynější čísla jsou zatím předběžná, konkrétně by je mělo určit až vládní usnesení o podpoře zóny. Kraj by svůj díl podpory neměl hradit naráz, ale během čtyř až pěti let. Peníze by měly směřovat především do silnic, počítá se například i s podporou technického školství.

Na zastupitelstvu přítomný náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný uvedl, že vedle pracovních míst přímo ve Škodě Auto by v zóně mohlo vzniknout dalších nejméně 800 míst.

Memorandum Ujednání o porozumění konstatuje, že hradecký kraj připraví projekty pro zónu Kvasiny a další navazující projekty na území obcí Solnice, Kvasiny a Rychnov nad Kněžnou. Memorandum umožní kraji začít zajišťovat pozemky pro budoucí investory v zóně. Již v září kraj schválil 700 tisíc korun na financování prvotních studií rozvoje zóny.

„Ujednání bude sloužit jako základní dokument pro vládní usnesení, které bude specifikovat konkrétní dílčí projekty v rámci infrastruktury potřebné pro tuto krajskou zónu,“ uvedl hejtman. Vládní usnesení, s jehož projednáním na vládě se počítá v prosinci, by mělo stanovit i konkrétní částky podpory.

Kvasiny za pár let: 280 tisíc aut ročně, 5500 zaměstnanců

Kvasinský závod Škody Auto v současnosti závod vyrábí modely Superb, Yeti a Roomster a má roční produkci 150 tisíc vozů. Ta by se měla postupně zvýšit až na zhruba 280 tisíc aut podle aktuální poptávky. Počet zaměstnanců by se měl ze stávajících 4200 lidí zvýšit na asi 5500 lidí v roce 2017, celkový počet nových zaměstnanců by pak mohl dosáhnout až 1500 osob.

V rozšířené továrně by měla začít výroba nové Škody Superb, kterou firma představí příští rok na autosalonu v Ženevě, terénního vozu pro Seat, nástupce SUV Yeti a v roce 2016 by se měl začít vyrábět ještě velký terénní vůz. Naopak nástupce Škody Roomster, který bude podle neoficiálních informací využívat koncernovou platformu modelu VW Caddy pro osobní i užitkovou verzi, se bude zřejmě vyrábět v závodu VW v Polsku.

Stát a kraj už do rozvoje zóny Kvasiny-Solnice investovaly v letech 2005 až 2012 skoro 1,5 miliardy korun, peníze směřovaly především do stavby a oprav silnic. Součástí byla také stavba požární stanice v Rychnově a čistírny odpadních vod v Solnici.

Škoda Auto investuje do závodu v Kvasinách 13 miliard Autor: ctk
Závod Škoda Auto v Kvasinách

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah