Skotská nezávislost? Výrobci whisky se bojí nové měny | E15.cz

Skotská nezávislost? Výrobci whisky se bojí nové měny

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Libor Budinsky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výrobci skotské whisky nesdílejí entusiazmus z blížícího se hlasování o skotské nezávislosti. Bojí se odtržení od Evropské unie, nebo toho, že budou muset platit novou měnou. Politici mluví naopak o profitu ze zásobísk ropy.

Skotská whisky získává příchuť místa, kde ji vyrobili. Třeba Bruichladdich Black Art, což je whisky, kterou dělá Carl Reavey, by mohla nabídnout dotek ječmene, kapku moře a náznak soli z ostrova Islay, který se nachází 225 kilometrů západně od Glasgowa. Vytvořit takovou chuť chce čas, spoustu času, což znamená, že lihovary musejí mít dlouhodobé plány investic a financování. Kolem toho by ale během jediného dne mohl zavládnout zmatek. Tím dnem je 18. září, kdy se bude ve Skotsku hlasovat o odtržení od Británie.

Výrobci whisky a mnozí další podnikatelé se obávají rizika, že se přes noc ocitnou v nové zemi, v níž bude, mimo jiné, platit rovněž jiná měna.

Nová měna?

Dosud nejspornější otázkou je totiž právě to, jakou měnu by nezávislé Skotsko používalo. Centrální vláda sdílení libry vylučuje s tím, že britští daňoví poplatníci by neměli být nuceni upsat se hospodářské a rozpočtové politice, nad kterou nemají žádnou kontrolu. Šéf skotské vlády Alex Salmond, který stojí v čele hnutí za nezávislost, odmítá předložit „plán B“ s tím, že manifestace jednoty je pouze prostředkem zastrašení.

Pokud by ve Skotsku platila nová měna, musely by podniky novými penězi nejisté hodnoty splácet půjčky, které si vzaly v librách. Rizikem je, že nová měna by byla slabší než libra, jelikož její hodnota by byla založena na ekonomice Skotska, která je menší než ekonomika zbytku Británie, tedy Anglie, Walesu a Severního Irska dohromady.

Rizikem odchod EU

Diskuze na téma budoucí skotské měny je obzvláště důležitá pro odvětví finančních služeb, které se s výjimkou ropy a zemního plynu podílí 25 procenty na regionální ekonomice. Před potencionálními riziky nezávislosti varovala některá uskupení se sídlem ve Skotsku, například finanční ústavy Royal Bank of Scotland a Standard Life. Spoléhají totiž na stabilitu, kterou jim poskytuje britská libra. Riziková by také částečně mohla být skutečnost, že by mohlo být nezávislé Skotsko donuceno k odchodu z Evropské unie a o členství by si muselo opětovně zažádat. Unie tvořená 28 státy přitom garantuje volný pohyb peněz a osob, tedy výhody, které jsou přínosem zejména pro nadnárodní korporace, ale i pro vývozce.

Každoročně se v zahraničí prodá devět z deseti lahví skotské whisky v hodnotě 4,3 miliardy liber, tedy 150 miliard korun. Pokud by se země ocitla mimo EU, zvýšila by se výhledově i vývozní cla. Mnoho palíren navíc dováží ze zemí EU obilí určené k výrobě whisky, což by se mohlo prodražit.

Norský vzor

Široce rozšířená nejistota je tou hlavní zbraní aktivistů bojujících proti skotské nezávislosti. Klíčovou otázkou voličů, nejen majitelů podniků, totiž je, zda se budou mít Skotové po ekonomické stránce lépe, pokud s Británií zpřetrhají pouta. Salmond tvrdí, že Skotsko zbohatne díky zásobám ropy v Severním moři, jakmile se oprostí od vměšování politiků v Londýně, kteří podle něj energetické bohatství země proplýtvali. Salmond má v plánu část těchto zisků vložit do speciálního fondu, jako to učinili například Norsko. To už má ve fondu ekvivalent 883 miliard dolarů, což je 18,6 bilionu korun pro budoucí generace.

„Netvrdíme, že den po vyhlášení nezávislosti se probudíme a v každém domě nalezneme tři kohoutky - na whisky, na ropu a na vodu,“ řekl agentuře AP Salmond. „My říkáme, že pokud budeme nějakou dobu společně pracovat, můžeme vytvořit bohatší a spravedlivější společnost,“ dodal.

84 procent zásob ropy

Jedna nezávislá analýza naznačuje, že zastánci odtržení energetické bohatství Skotska přeceňují. Ve skotských vodách se nachází přibližně 84 procent britských zásob ropy, což by znamenalo, že nezávislé Skotsko by z budoucích daňových příjmů získalo lví podíl. Mohlo by jít zhruba o sedm miliard liber, tedy skoro 245 miliard korun. Nezávislý stát by ovšem přišel o zhruba stejnou částku v podobě transferových plateb, které v současné době britská centrální vláda do Skotska posílá.

Whisky se od ropy liší v tom, že není pouhým zdrojem peněz a pracovních míst. Stal se z ní mezinárodně uznávaný symbol Skotska. Členové Scotch Whisky Association - Asociace skotské whisky tak mají jasno - budou spolupracovat s kýmkoliv, kdo bude zrovna u moci. Kdo to ale bude? „Pokud je v celém tom procesu něco jistého, pak to, že skotská whisky se bude ve Skotsku vyrábět dál, ať se děje, co se děje,“ říká mluvčí asociace David Williams.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah