Solární byznys živí v USA víc lidí než ropa a plyn | E15.cz

Solární byznys živí v USA víc lidí než ropa a plyn

Solární farma v Kalifornii
Solární farma v Kalifornii
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: U.S. Army Corps of Engineers via Flickr

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Solární průmysl ve Spojených státech zaměstnává více lidí než ropa a plyn dohromady. Vyplývá to z aktuálního reportu Solar Foundation. Fotovoltaika ke konci roku 2015 dávala práci 209 tisícům Američanů.

Při pohledu na počet lidí zaměstnaných v oboru americký solární byznys vyrostl loni o 20 procent, uvádí zpráva. Sektor v roce 2015 vygeneroval 35 tisíc nových pracovních míst. Jde o razantní růst třetí rok po sobě.

Nicméně v rámci solárního průmyslu nerostou všechny oblasti rovnoměrně. Největší nárůst je patrný u lidí, kteří přímo instalují solární zařízení. Loni jich v této oblasti pracovalo na 120 tisíc, v roce 2010 jich bylo 44 tisíc. Ostatní oblasti solárního průmyslu zůstávají posledních pět let stabilní.

Počet lidí pracujících v solárním byznysu v USA (2010 - 2015)

Počet zaměstnanců solárního průmyslu v letech 2010 - 2015 Autor: Repro thesolarfoundation
červená - instalace, žlutá - výroba, šedivá - prodej a distribuce, tmavě šedivá - vývoj, černá - ostatní

“Solární sektor zaměstnává v USA o 77 procent více lidí než uhelný průmysl. Od roku 2014 vytvořil sektor solárních instalací více pracovních míst než výstavba ropných a plynových dopravních systémů a těžba ropy a zemního plynu dohromady,“ uvádí zpráva.

Počty lidí zaměstnaných v průmyslu ropy a zemního plynu loni klesly o 17 tisíc na konečných 184 500. Zaměstnanost ve zmíněných oborech však v posledních letech rostla. Ještě před pěti lety pracovalo v průmyslu na 160 tisíc lidí, přičemž vrchol zaznamenal těžební sektor v roce 2014, kdy zaměstnával přes 201 tisíc lidí. Od té doby ale klesá.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah