Solární elektrárny ČEZ bude recyklovat Asekol Solar | E15.cz

Solární elektrárny ČEZ bude recyklovat Asekol Solar

ČTK

Panely ze solárních elektráren společnosti ČEZ bude recyklovat firma Asekol Solar. ČEZ na recyklaci postupně vyčlení údajně až 117 milionů korun. Mluvčí Asekol Solar Hana Ansorgová sdělila, že informaci nemůže potvrdit.

O recyklaci panelů s celkovým instalovaným výkonem 125 megawattů se vedle Asekol Solar ucházel i další přední hráč na trhu solární recyklace, firma REsolar. Mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje Martin Schreier serveru Česká pozice řekl, že si energetická společnost vybrala nabídku s výhodnějšími podmínkami.

Pravidla pro recyklaci solárních panelů stanovil zákon schválený v loňském roce. Podle něj musí být za panely uvedené na trh od počátku letošního roku hrazen poplatek za budoucí recyklaci jejich výrobce.

U starších panelů, které tvoří naprostou většinu tuzemských fotovoltaických elektráren, ale připadá povinnost zajistit recyklaci na jejich majitele. Ti se podle zákona musí přihlásit do jednoho z kolektivních recyklačních systémů.

Podle vyhlášky, která zákon provází, musí majitelé solárních elektráren platit 8,50 koruny za kilogram panelů. Peníze budou mířit na speciální účet a v budoucnu se využijí na ekologickou likvidaci panelů.

ČEZ v minulosti uvažoval o tom, že by vytvořil vlastní kolektivní systém a měl své peníze pod kontrolou. Nakonec se ale rozhodl kvůli vysoké administrativní zátěži vstoupit do už existujícího kolektivního systému.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!