Solární skupina Solek vydá dluhopisy až za pět miliard korun | E15.cz

Solární skupina Solek vydá dluhopisy až za pět miliard korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká energetická skupina Solek, která se specializuje na stavbu fotovoltaických elektráren, vydá dluhopisy až pět miliard korun. Oznámila také vydání jednoletých, dvouletých a tříletých dluhopisů s ročním výnosem 4,5 procenta, 5,2 procenta, respektive šest procent. Úvodní emise počítá s objemem 150 milionů korun, vydané dluhopisy jsou jmenovité hodnoty 50 tisíc korun, s minimální výší investice 100 tisíc korun a výplatou výnosu jedenkrát ročně, sdělila.

Společnost uvedla, že kapitálové trhy i v době celosvětové pandemie evidují silný zájem investorů o příležitosti spojené s výstavbou a provozem solárních elektráren i další projekty zaměřené na energii z obnovitelných zdrojů. „Rozhodli jsme se poptávku vyslyšet a přicházíme s atraktivním dluhopisovým programem, který pro investory představuje příležitost pro bezpečnou diverzifikaci investičního portfolia, odolnou vůči volatilitě trhů i geopolitickým událostem,“ uvedl dnes zakladatel a majoritní vlastník Solek Holding SE Zdeněk Sobotka.

Výnos z dluhopisového programu podle něj skupina použije k investicím do výstavby dalších solárních parků především na jejím tradičním trhu v Chile a nově také například na Kypru. Administrátorem emisí je společnost Cyrrus, právní poradenství poskytla advokátní kancelář Havel & Partners.

„Nová forma financování je v souladu se změnou naší strategie, díky které posílíme finanční stabilitu celého našeho podnikání, protože kromě výnosů z developmentu solárních elektráren budeme inkasovat i zisky z prodeje vyrobené energie,“ dodal Sobotka. Skupina připomněla, že si pro peníze na kapitálové trhy nejde poprvé. Uvedla, že v minulých letech už úspěšně umístila veřejnou emisi s výnosem 6,2 procenta a také několik privátních emisí, celkem za několik stovek milionů korun.

Solek Holding SE je energetická společnost podnikající v oboru obnovitelných zdrojů energie se zaměřením zejména na solární energetiku. Zabývá se projektováním, výstavbou a provozem solárních elektráren v Evropě a Latinské Americe. Na trhu působí od roku 2010, své aktivity rozvíjí především v Chile, k dalším lokalitám realizovaných fotovoltaických parků patří i Česká republika, Slovensko či Rumunsko.

Od svého založení skupina Solek realizovala více než desítku projektů o celkovém instalovaném výkonu přes 50 megawattů (MW). Aktuálně má ve výstavbě či v pokročilé fázi příprav několik desítek fotovoltaických parků představujících instalovaný výkon přes 360 MW. Současnou strategií je fotovoltaické parky nejen projektovat a stavět, ale také vlastnit a provozovat.

V Česku instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci prvního pololetí v ČR instalováno asi 2050 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Při takzvaném solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah