Soud stvrdil dohodu BP se žalobci. Kvůli ropné havárii firma zaplatí půl bilionu | E15.cz

Soud stvrdil dohodu BP se žalobci. Kvůli ropné havárii firma zaplatí půl bilionu

Zkáza Deepwater Horizon v roce 2010
Zkáza Deepwater Horizon v roce 2010
• 
ZDROJ: Wikimedia Commons (public domain)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Federální soudce v americkém městě New Orleans schválil dohodu o urovnání sporu s britskou ropnou společností BP o náhradu škod za obří únik ropy, který v roce 2010 zamořil vody Mexického zálivu. Hlavní částí smlouvy je odškodnění ve výši 20 miliard dolarů (475 miliard korun), což je souhrnná částka za všechny civilní spory vedené po dobu pěti let proti BP.

Při explozi ropné plošiny Deepwater Horizon, která zabila jedenáct dělníků, vyteklo v dubnu roku 2010 do moře půl miliardy litrů ropy. Firma BP už dřív uzavřela dílčí smlouvy s poškozenými jednotlivci a firmami, které předpokládají odškodnění ve výši 5,84 miliardy dolarů. Celkové účetní náklady BP spojené s touto katastrofou se odhadují na zhruba 53,8 miliardy dolarů.

Rámcové dohody mezi americkými žalobci a BP bylo dosaženo už loni v červnu, soudce Carl Barbier dnes dohodu právně stvrdil.

Její součástí je pokuta za znečištění moře ve výši 5,5 miliardy dolarů a další vysoká částka, kterou ropný gigant musí zaplatit americkým státům Alabama, Florida, Louisiana, Mississippi a Texas jako odškodné.

BP by měla pokutu uhradit během 16 let. Většina peněz má být využita na projekty pro ekologickou a hospodářskou obnovu v oblasti Mexického zálivu.

BP prodá majetek na úhradu ropné havárie

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah