Stát dostane větší podíl z poplatků od těžařů | E15.cz

Stát dostane větší podíl z poplatků od těžařů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Bert Kaufmann via Flickr

ČTK

Share on Facebook Messenger
Stát bude dostávat větší část z výnosu poplatků z povrchové těžby hnědého uhlí od těžebních společnosti. Vláda dnes schválila návrh novely horního zákona, která podíl zvyšuje na 67 procent. Podíl obcí se tím snižuje z dosavadních 75 procent na 33 procent. Uvedl to místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. S úpravou nesouhlasí Svaz měst a obcí, který trvá na tom, aby byl poměr rozdělení výnosu zachován v současné podobě.

Podle ministerstva průmyslu (MPO), které novelu připravilo, by ale byl postup navrhovaný svazem v rozporu s loňským usnesením vlády, které s navýšením příjmů státního rozpočtu z poplatků počítá. Novelou se ministři zabývali již v březnu, kdy její projednávání odložili. Odklad iniciovala KDU-ČSL.

Ministr zemědělství Marian Jurečka tehdy řekl, že podle lidovců existuje prostor pro zvýšení poplatků na vyšší částku. Podle mluvčího ministerstva průmyslu Františka Kotrby ale od března v materiálu k žádným zásadním změnám nedošlo, návrh byl pouze doplněn o ustanovení, které umožňuje čerpat prostředky z části výnosu úhrad z vydobytých nerostů také ministerstvu práce a sociálních věcí.

Půl miliardy pro stát

Změna má přinést do státní kasy o 427 milionů korun více než v roce 2013, na příjmy rozpočtů obcí má mít neutrální dopad. V předloňském roce získaly obce z poplatků zhruba 450 milionů korun a státní rozpočet 150 milionů korun. Ze samotné těžby hnědého uhlí šlo obcím asi 200 milionů korun a státu 66 milionů korun.

MPO už dříve oznámilo, že samotná výše těžebních poplatků se nově nebude určovat horním zákonem, ale vládním nařízením. Výše úhrady bude vypočítávána jako součin množství vytěženého nerostu a sazby pro jednotlivé druhy nerostů. Podle MPO je důvodem změny mimo jiné možnost pružné reakce na aktuální ekonomickou situaci. Nyní těžaři odvádějí 1,5 procenta z tržní ceny uhlí. Novou výší poplatků se dnes vláda nezabývala.

Babiš zamítl kompenzační fond

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) také doplnil, že aktuální návrh nepočítá s takzvaným kompenzačním fondem. „Účelové vázání 200 milionů na řešení sociálních problémů tam není. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tím nesouhlasil, tak jsme se nakonec dohodli, že tato část tam nebude,“ uvedl Mládek.

Novela počítá i se zvýšením úhrady z dobývacích prostor s povolenou těžbou na tisíc korun za jeden hektar za rok. Příjem z těchto úhrad má nadále v plném rozsahu patřit obcím. Ministerstvo slibuje, že obce díky tomu získají ročně namísto 14 milionů až 100 milionů korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.