Státní instituce jsou jako rakovina, tvrdí šéf průmyslníků Hanák | E15.cz

Státní instituce jsou jako rakovina, tvrdí šéf průmyslníků Hanák

Jaroslav Hanák
Jaroslav Hanák
• 
ZDROJ: E15 Michael Tomes

ČTK

Share on Facebook Messenger
Průmyslníci se opřeli do podnikatelského prostředí v České republice. Tradičně zkritizovali míru korupce a za poslední rok se prý nezlepšilo ani podnikatelské prostředí. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka má země na druhé straně stále dobré parametry v zadluženosti, ratingu nebo výši nezaměstnanosti. Hanáka podpořil i premiér Jiří Rusnok.

Hanák na sněmu svazu průmyslu a dopravy v Brně opět zkritizoval jednání státních institucí. Zatímco loni je označil za „největší balvan české ekonomiky“, letos tvrdil, že jsou „obrovským rakovinovým nádorem se zcela nesystémovými řídícími pravidly“. Podle něj jde o trvale největší brzdu zlepšení konkurenceschopnosti země.

Problém je například podle Hanáka pomalé rozhodování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) u klíčových tendrů. Stát by měl podle něj co nejdříve přijmout zákon o státní službě a zrychlit proces digitalizace státní správy.

Zkritizoval také nedostatečnou dopravní infrastrukturu země. „Kvalita infrastruktury se stále propadá, rostou skandály při výstavbě. Neumíme ochránit výstavbu,“ uvedl Hanák.

Premiér Rusnok uvedl, že problém s fungováním státních institucí je dlouhodobý. „Kritiku sdílím, stav české veřejné správy není dobrý. Dnešní stav se nezmění mávnutím kouzelného proutku, záleží i na tom, jak si státu budeme vážit,“ řekl Rusnok.

Svazu se líbí současná vláda

Šéf svazu průmyslu naopak pochválil státní podporu exportu. Zmínil například dohodu mezi ministerstvem průmyslu a zahraničních věcí a výběr vedoucího managementu České exportní banky, CzechInvestu a pojišťovací společnosti EGAP. Hanák ocenil i činnost Úřadu práce. „Konečně je na světě národní statistika profesí nezaměstnaných,“ uvedl.

Hanák pochválil spolupráci průmyslníků se současnou vládou. Rozpočet, na příští rok, který připravila je podle něj „solidní“. Problémem země je podle Hanáka ale nízká důvěra společnosti v politiku obecně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.