Studie: Břidlicový plyn přinese EU milion pracovních míst | E15.cz

Studie: Břidlicový plyn přinese EU milion pracovních míst

Studie: Břidlicový plyn přinese EU milion pracovních míst
Plynovod
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Beyond Coal and Gas

ČTK

Rozvoj břidlicových ložisek plynu by v Evropské unii posílil výkon ekonomiky, zlevnil energii, vytvoří nová pracovní místa a výrazně snížil závislost kontinentu na drahém dovozu. Zajištění nových levných domácích zdrojů plynu by také podstatně snížilo podíl uhlí ve výrobě elektrické energie. Plyne to z první studie, která vyčíslila dopady různých scénářů přístupu EU k břidlicovému plynu na evropskou ekonomiku.

Pokud by evropské země začaly využívat břidlicová ložiska, mohlo by následné zlevnění energie obnovit konkurenceschopnost upadajícího evropského průmyslu, uvádí studie konzultační společnosti Pöyry Management Consulting a Cambridge Econometrics, kterou si objednalo Mezinárodní sdružení producentů ropy a plynu.

Nový zdroj energie by mohl zvýšit ekonomickou produkci 28 zemí EU za třicet let do roku 2050 o úhrnných 1,7 bilionu až 3,8 bilionu eur (asi sto bilionů korun). Výkon ekonomiky by byl v roce 2035 o 154 miliard eur vyšší než jinak a v roce 2050 by byl o 235 miliard eur, tedy o jedno procento, větší než bez nového plynu. Do roku 2035 by při vývoji podle scénáře částečného nebo plného využívání nového zdroje vzniklo navíc 400 až 800 tisíc pracovních míst a v roce 2050 by to bylo až 1,1 milionu míst.

Těžbu břidlicového plynu nyní v EU intenzivně připravují hlavně Polsko a Británie. Naopak Francie a některé další země včetně Česka ji zatím nepovolují kvůli obavám části veřejnosti z negativních dopadů na životní prostředí. Evropská komise by měla v brzké době přijmout regulaci metody těžby pomocí takzvaného frakování, kdy se plyn dobývá z hlubokých hornin pomocí tlaku vody smíšené s pískem a látkami pro její úpravu.

Břidlice sníží ceny plynu

Velkoobchodní ceny plynu by v případě břidlicového boomu klesly v EU do roku 2050 proti situaci bez těžby z břidlicových ložisek o 14 procent, což by znamenalo úsporu 28 miliard eur ročně. Ceny elektřiny by se podle studie snížily o osm procent a celková energetická úspora za toto období by dosáhla až 1,7 bilionu eur. Z toho domácnosti by na energii ušetřily celkem 540 miliard eur.

Závislost EU na dovozu plynu by se v roce 2035 snížila až na 62 procent z 89 procent v případě nevyužívání břidlic. Studie také zjistila, že nové zdroje plynu by výrazně snížily podíl uhlí na výrobě elektřiny, prakticky nijak by ale neovlivnily podíl obnovitelných zdrojů. Pokud by Evropa plyn z břidlic netěžila, podíl uhlí, které na jednotku energie tvoří podstatně více emisí než plyn, by se snížil jen minimálně, plyne z grafů studie.

Agentura: bez plynu klesne konkurenceschopnost

Hlavní ekonom Mezinárodní agentury pro energii Fatih Birol dnes Evropskou unii upozornil, že pokud nebude rozvíjet nové domácí zdroje a nezvýší energetickou efektivnost, zůstanou náklady na energii na starém kontinentu až třikrát vyšší než v USA i po dalších 20 let.

Předpokládané rozložení nalezišť břidlicového plynu ve světě

Předpokládané rozložení nalezišť břidlicového plynu ve světěPředpokládané rozložení nalezišť břidlicového plynu ve světěAutor: EIA

„Pro řadu zemí to znamená zhoršení problému s konkurenceschopností. Už dnes je z toho bolí hlava. Pokud nic neudělají, přeroste to v migrénu,“ řekl Birol podle agentury Reuters. Rozdíl mezi cenami plynu v USA a EU je až čtyřnásobný a také ceny elektřiny jsou asi dvakrát vyšší než v Americe.

Prudce rostoucí těžba ropy a zemního plynu z břidlicových hornin už výrazně přispívá k růstu americké ekonomiky a díky úsporám tam zvyšuje i bohatství běžných lidí. Díky břidlicovému boomu loni posílil výkon ekonomiky USA o téměř dvě procenta a příjmy domácností vzrostly o zhruba 2,5 procenta, odhadla v září energetická konzultační společnost IHS CERA. Podle ní rozvoj těžby z břidlic loni zajistil v USA přímo a nepřímo 2,1 milionu pracovních míst a do roku 2020 počet pracovních míst zajištěných díky rostoucí produkci ropy a plynu v celé ekonomice dosáhne 3,3 milionu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!