Sucho a vedra nahrávají Putinovi. Poškozují evropské zemědělství i energetiku

Pád je v nejhorší kondici za sedm dekád.

Pád je v nejhorší kondici za sedm dekád. Zdroj: Profimedia

Pád je v nejhorší kondici za sedmdesát let.
Pád je v nejhorší kondici za sedm dekád.
Italští zemědělci se potýkají se suchem.
Boj s rozsáhlými lesními požáry ve Francii
Boj s rozsáhlými lesními požáry ve Francii
6
Fotogalerie

Velké sucho a vlna veder, která se z jihu Evropy přesouvá více na sever, mají dalekosáhlý dopad nejen na zemědělství. V době, kdy se starý kontinent potýká s vysokými cenami energií a s nejistotou ohledně jejich dostatku, přispívá k problémům nízký stav řek a jejich vysoká teplota. Výroba elektřiny z vody v některých zemích vázne, ve Francii je v ohrožení chlazení jaderných elektráren a na Rýnu doprava uhlí.

V řadě zemí již byla vydána varování před suchem a vysoké teploty v poslední době přispěly k lesním požárům v oblasti Středozemního moře. „V mnoha částech Evropy jsme svědky skutečně bezprecedentního sucha,“ řekl webu Politico Carlo Buontempo ze služby pro změnu klimatu v rámci programu Copernicus.

Hospodářské škody však budou daleko vyšší než za spálený porost a poničenou infrastrukturu. Starý kontinent se snaží zbavit závislosti na ruských fosilních palivech a zároveň trne, zda Gazprom po odstávce potrubí Nord Stream 1 obnoví dodávky plynu. V tuto chvíli by potřeboval stabilní výrobu elektřiny z jiných zdrojů, sucho ale evropské naděje sabotuje.

Výkon hydroelektráren dramaticky klesá nejen v Itálii

Ve Španělsku je výroba elektrického proudu z hydroelektráren druhá nejnižší za dvě dekády, ve Francii nejslabší za deset let. V Portugalsku minulý měsíc přehrady dodaly do sítí čtvrtinu elektřiny oproti loňskému červnu. V Itálii je v důsledku nedostatku sněhu a deště řeka Pád v nejhorším stavu za sedmdesát let a mnohé rezervoáry hydroelektráren jsou zaplněné jen z poloviny. Stát je tak více závislý na zemním plynu v době, kdy se celý kontinent snaží před zimou naplnit zásobníky.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!