Lamborghini dá letos sbohem spalovacím motorům, přechází na elektřinu | E15.cz

Supersporťáky dobouřily. Lamborghini končí se spalovacími motory, přechází na elektřinu

fry, David Bureš – Auto.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Legendárního italského výrobce luxusních vozů Lamborghini čeká přelomový rok. Automobilka ze Sant’Agaty se podle prezidenta a generálního ředitele Stephana Winkelmanna rozloučí se spalovacími motory. Slavná značka se poté vydá k hybridním pohonům a dospěje k čistým elektromobilům. Vyčlenila na to 1,5 miliardy eur, zhruba 36,8 miliardy korun.

První plug-in hybridní vůz plánuje italská automobilka z koncernu Volkswagen představit už v příštím roce. Ve druhé polovině dekády by měl následovat elektromobil. Od roku 2025 chce společnost snížit své emise oxidu uhličitého o polovinu. Elektrifikaci vozů Lamborgini podle agentury Bloomberg štědře podporuje i koncern Volkswagen. 

Společnost nedávno představila rekordní loňské výsledky. Prodala 8405 vozů, z čehož více než pět tisíc připadalo na SUV model Urus. Celkové prodeje meziročně vzrostly o třináct procent.

Vývoj elektromobilu

Lamborghini nadále pracuje na finálním designu svého prvního vozu s elektrickým pohonem, uvádí Winkelmann. Přiznal, že myšlenky vedení se kloní ke čtyřdveřovému modelu vhodnému pro každodenní využití, aniž upřesnil, zda to bude SUV nebo vůz třídy gran turismo. V minulosti však ze Sant’Agaty zaznívaly hlasy, že to bude spíše elektrické GT, čímž by Lamborghini vzdalo hold svým počátkům nebo slavné espadě, čtyřmístnému GT vyráběnému v šedesátých a sedmdesátých letech.

Elektromobilita: Jaké jsou plány EU a světa

Video se připravuje ...

Elektromobil se každopádně podle dříve odhalených plánů stane čtvrtou modelovou řadou, neměl by tedy nahradit některý z dnešních modelů. Uveden má být někdy ve druhé polovině dekády.

První hybrid v příštím roce patrně bude nástupcem Aventadoru, který se už testuje. Zůstane mu vidlicový dvanáctiválec, avšak přibude elektromotor. V roce 2024 by měla debutovat hybridní náhrada za model Huracán, ten však zřejmě z desetiválce přezbrojí na elektrifikovaný osmiválec. Do roku 2024 by se hybridního pohonu měl dočkat také Urus, nebo už možná jeho nástupce.

Letos mimochodem Lamborghini připravuje čtyři novinky. Jednou z nich je facelift urusu, druhou terénní Huracán Sterrato. Zbývajícími by mohla být ostřejší varianta urusu a další derivát huracánu.

Autor: fry, David Bureš – Auto.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery