Takata utrpěla pololetní ztrátu, její airbagy ztrácejí zákazníky | E15.cz

Takata utrpěla pololetní ztrátu, její airbagy ztrácejí zákazníky

Vystřelené airbagy po nárazovém testu
Vystřelené airbagy po nárazovém testu
• 
ZDROJ: Mic, Flickr.com (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pololetní ztrátu ve výši 5,6 miliardy jenů (1,1 miliardy korun) vykázal japonský dodavatel automobilových dílů Takata. Firma se potýká s náklady na svolávání potenciálně vadných airbagů, které začaly ztrácet zákazníky, a její akcie se za poslední tři dny propadly o téměř 40 procent. Japonská automobilka Toyota oznámila, že přestane používat nafukovače airbagů od Takaty, které jsou v centru skandálu.

Podle amerických regulátorů mohou nafukovače prasknout a mohou se z nich do vozu vymrštit části kovu. Kvůli těmto potížím byly po celém světě svolány do servisů desítky milionů aut. V USA si problémy podle tamního Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) vyžádaly nejméně osm mrtvých a zhruba stovku zraněných. Úřad Takatě v úterý vyměřil pokutu 70 milionů USD za pochybení ohledně svolávací akce.

Regulátoři v USA také tento týden spojili potenciálně závadné nafukovače s použitím dusičnanu amonného coby pohonné látky. Takata je jediným dodavatelem, který tuto chemikálii, využívanou též v pyrotechnice, ve svých airbazích používá, uvedla agentura Reuters.

Automobilka Toyota Motor oznámila, že nafukovače Takaty s touto chemikálií přestane používat. Podobné prohlášení už tento týden učinili také její domácí soupeři Mazda Motor a Honda Motor. Společnost Fuji Heavy Industries, výrobce aut Subaru, a Mitsubishi Motors prý zvažují to samé.

Takata dnes také snížila odhad zisku za celý finanční rok do konce března o tři čtvrtiny na pět miliard JPY. V loňském prvním fiskálním pololetí byla v čisté ztrátě 35 miliard JPY. Akcie firmy se za poslední tři dny propadly o téměř 40 procent a dnes se na tokijské burze dostaly na nejnižší hodnotu od března 2009. Obchodování zakončily s více než šestiprocentní ztrátou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah