Temelínský tendr bude menší a bez slev | e15.cz

Temelínský tendr bude menší a bez slev

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7
Jan Žižka

Jan Žižka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výběrové řízení na dostavbu Temelína zůstane největším v historii České republiky, ale nedosáhne tak obřích rozměrů, jak se zpočátku předpokládalo. V tendru se sice formálně stále počítá se dvěma bloky v jihočeské jaderné elektrárně i s opcí na stavbu dalších tří bloků v Evropě, generální ředitel ČEZ Daniel Beneš ale deníku E15 řekl, že opce už fakticky není reálná.

Podobně se vyjadřují i uchazeči o dostavbu. To také znamená, že ČEZ nemůže díky zakázce na více bloků dosáhnout množstevní slevy.

„Očekávám, že dostaneme nabídky na dva bloky,“ řekl Beneš. ČEZ si přede dvěma lety chtěl otestovat možnost slevy, to se ale podle šéfa firmy ukázalo jako nerealistické. „Legislativa se také změnila,“ upozorňuje Beneš. Loňská novela zákona o veřejných zakázkách, podle něhož ČEZ tendr vypsal, totiž připouští opční právo jen do výše 30 procent hodnoty původní zakázky. To by nestačilo ani na stavbu jednoho dalšího jaderného bloku.

Když se uvažovalo o výstavbě pěti bloků, odborníci spekulovali o zakázce za pět set miliard korun. V reálném případě dvou temelínských reaktorů půjde pravděpodobně o částku minimálně dvou set miliard. I tak jde na české poměry o obří tendr.

Mediální zástupkyně jednoho z účastníků tendru, americké společnosti Westinghouse, Kateřina Wheeler potvrdila, že firma v polovině roku podá nabídku na dostavbu dvou jaderných bloků. Francouzská Areva už dříve zdůrazňovala, že její dva bloky budou mít stejný výkon jako tři menší, takže další reaktor v Dukovanech by už nebyl akutně potřeba. A také konsorcium plzeňské Škody JS s ruským Rosatomem nemá podle dostupných informací problém s žádnou variantou a podřídí se preferencím ČEZ.

Ačkoli se v tendru na Temelín mluví o dalších třech reaktorech v Evropě bez přesného určení, od počátku bylo jasné, že ČEZ má na mysli české Dukovany a slovenské Jaslovské Bohunice. Ústup od opce v temelínském tendru ale neznamená, že by se další projekty neměly realizovat. „Myslím, že v těchto případech bude nové výběrové řízení až za několik let,“ uvedl Daniel Beneš.

Společnost ČEZ má v Dukovanech schválený podnikatelský záměr výstavby jednoho dalšího reaktoru a také hotovou studii proveditelnosti. Tento blok by měl být podle šéfa ČEZ reálně hotový někdy kolem roku 2032, zatímco spuštění dalších dvou temelínských bloků se chystá už na první polovinu dvacátých let tohoto století.

„Na třetím jaderném projektu pracujeme s našimi partnery na Slovensku v Jaslovských Bohunicích. Tam probíhá studie proveditelnosti,“ řekl Beneš. V tomto případě jde podle něj také o jeden jaderný blok. Partnerem, s nímž bude ČEZ stavbu realizovat, je slovenská státní společnost Javys.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery