Teplo zdraží o stovky korun. Kvůli emisím, DPH a uhlí | E15.cz

Teplo zdraží o stovky korun. Kvůli emisím, DPH a uhlí

ilustrační foto (ČTK)
ilustrační foto (ČTK)
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Teplárny budou od příštího roku znovu zvyšovat ceny tepla. Do nákladů promítnou nakupování emisních povolenek a zvýšení dalších poplatků za znečištění ovzduší. Teplo také zdraží vyšší daň z přidané hodnoty (DPH) a zřejmě se zvýší také ceny uhlí. Domácnostem tak vzrostou náklady za teplo v závislosti na regionu o stovky korun za rok.

Emisní povolenky musí teplárny od příštího roku nakupovat jako kompenzaci za vypouštění škodlivých plynů do ovzduší. Aby však tento náklad pro výrobce tepla nebyl příliš dramatický, dostanou teplárny v roce 2013 ještě většinu povolenek bezplatně. Postupně se však počet bezplatných povolenek bude snižovat a v roce 2027 by pak teplárny neměly získat již žádné bezplatné povolenky.

„Dopad bude významnější u tepláren spalujících uhlí, jehož spalování je spojeno s vyššími emisemi oxidu uhličitého než v případě zemního plynu,“ řekl k vlivu plateb za povolenky ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek. Zatím však není jistá cena povolenky v příštím roce. Za poslední rok se její cena snížila kvůli hospodářské krizi na zhruba sedm až osm eur, ale Evropská unie zvažuje umělý zásah do trhu s povolenkami, který jejich cenu zvýší. Kromě toho budou teplárny od ledna platit také vyšší poplatky za znečištění ovzduší.

„Některé teplárny budou v příštím roce už také zahajovat projekty ke splnění přísnějších ekologických limitů po roce 2016, a tyto náklady se také začnou postupně promítat do ceny tepla,“ dodal Hájek.

Na ceny tepla v příštím roce bude mít vliv také vyšší sazba DPH. Měla by se zvýšit ze současných 14 na 15 procent, záleží však, jestli poslanci návrh schválí. Významnou položkou budou také ceny uhlí. Teplárny potřebují vyjednat nové smlouvy o dodávkách, ale těžaři, především skupina Czech Coal, chtějí razantní zvýšení cen. Podle Hájka by v těchto věcech měly mít teplárny jasněji ke konci října.

Podle analytika Petra Hlinomaze ze společnosti BH Securities budou ceny tepla příští rok odlišné zejména v závislosti na typu paliva. Na rozdíl od uhelných zdrojů, v plynových teplárnách velký růst cen nečeká. Průměrné zdražení tepla by se příští rok mohlo pohybovat mezi pěti až 15 procenty, odhaduje Hlinomaz.

Teplárny zahájily topnou sezonu v minulém týdnu, kdy průměrné denní teploty začaly klesat pod 13 stupňů Celsia. Spotřeba tepla se letos podle Teplárenského sdružení proti loňskému roku zvýšila o zhruba osm procent. „Silné mrazy v únoru se výrazně v letošní spotřebě neprojevily, v podstatě jen vyrovnaly propad z teplého ledna. Ani chladnější počasí v závěru května odběry významně neovlivnilo,“ uvedlo sdružení.

Počet tuzemských domácností, které využívají dálkové dodávky tepla z tepláren na uhlí, činí zhruba 1,5 milionu. Ceny dodávek jim rostou v posledních letech pravidelně o stovky korun. Zhruba stejný počet domácností topí plynem. Ten zdražil výrazně v loňském roce, letos jsou zatím ceny povětšinou stabilní. Elektřinu využívá k topení asi 300.000 domácností. V posledních letech roste počet domácností topících dřevem, kterých je také zhruba 300.000. Naopak klesá počet lidí topících kamny na uhlí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah