Těžařský obr Glencore hlásí prudký pokles zisku. Na vině levné komodity | E15.cz

Těžařský obr Glencore hlásí prudký pokles zisku. Na vině levné komodity

Těžařský obr Glencore hlásí prudký pokles zisku. Na vině levné komodity
Měděný důl Lomas Bayas v Chile společnosti Glencore
• 
ZDROJ: Glencore

ČTK

Provozní zisk těžařské a komoditní skupiny Glencore klesl za první pololetí meziročně o 29 procent na 4,6 miliardy dolarů (112 miliard korun). Firma se tak přidává k celé řadě těžebních společností doplácejících na nízké ceny ropy. Zlevnily navíc i průmyslové kovy, sdělila přední světová společnost ve svém oboru. Dodala, že své investiční výdaje příští rok omezí ještě více než letos.

Glencore už minulý týden oznámil, že letos sníží kapitálové výdaje na šest miliard dolarů z původně plánovaného rozpětí 6,5-6,8 miliardy dolarů. Nyní skupina uvedla, že příští rok tyto výdaje nepřekročí pět miliard dolarů.

Glencore donedávna před dopady globálního poklesu cen komodit do jisté míry chránily výsledky divize obchodování, které tvoří asi čtvrtinu firemních zisků. Nyní ale zisk této divize klesl o 27 procent na 1,2 miliardy dolarů.

Vývoj cen mědi

Cena mědi, tedy kovu, jehož těžba skupině vynáší nejvíc, je nyní kvůli zpomalování čínské ekonomiky na šestiletém minimu. K blízkosti minim za více než šest let se tento měsíc opět ocitly ceny ropy a ceny uhlí zůstávají dlouhodobě slabé. Na řadě komoditních trhů vládne přebytek nabídky, který v kombinaci s vyhlídkami slabší čínské poptávky tlačí ceny dolů.

Akcie Glencore tento týden klesly na rekordní minimum 1,69 britské libry. Jejich kurz je tak na necelé třetině ceny 5,30 GNP, při níž firma v roce 2011 vstupovala na londýnskou burzu. Letos akcie Glencore ztrácejí asi 40 procent.

Akcie Glencore

Globální obchodník s komoditami Glencore předloni koupil těžařského giganta Xstrata za zhruba 30 miliard dolarů. Obří skupina zahrnuje aktivity od těžby surovin přes pěstování zemědělských plodin až po obchod s komoditami.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!