Těžba ropy je v Rusku na novodobém maximu | E15.cz

Těžba ropy je v Rusku na novodobém maximu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Těžba ropy v Rusku se v srpnu dostala na 10,38 milionu barelů denně, a zaznamenala tak nové maximum od rozpadu Sovětského svazu. Překonala tak dosavadní rekord 10,36 milionu barelů, jehož dosáhla ve všech třech měsících letošního prvního čtvrtletí.

Proti předešlému měsíci se těžba v srpnu zvýšila o 0,4 procenta a její celkový objem dosáhl 43,89 milionu tun. Rusko zůstává největším světovým producentem ropy před Saúdskou Arábií, která je svázána kvótami ropného kartelu OPEC a minulý měsíc těžila 9,95 milionu barelů denně.

Ruské těžaře motivuje ke zvyšování produkce nárůst světových cen ropy v posledních měsících. V červenci se cena severomořské ropy Brent zvýšila o sedm procent a v srpnu o 9,2 procenta, což byl nejvýraznější růst od letošního února.

Produkce největší ruské ropné společnosti Rosněfť v srpnu poprvé překročila hranici deseti milionů tun. Zasloužil se o to nárůst těžby na novém ropném poli Vankor na východní Sibiři o 12 procent.

Ruská produkce zemního plynu v srpnu zastavila pokles a zůstala na červencové úrovni 1,45 miliardy krychlových metrů. Těžba největšího světového producenta plynu Gazprom vzrostla o 0,4 procenta na 1,03 miliardy krychlových metrů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah