Turecká železnice táhne tržby Škody Electric k rekordu | E15.cz

Turecká železnice táhne tržby Škody Electric k rekordu

Turecká železnice táhne tržby Škody Electric k rekordu
Až 30 trolejbusů typu Škoda 26Tr dodá do Sofie Škoda Electric v modrožlutobílé barvě.
• 
ZDROJ: Škoda Electric

sin

Plzeňský výrobce trolejbusů Škoda Electric míří k rekordním tržbám. Podle předsedy představenstva Jaromíra Šilhánka očekává letos výnosy přes 4,2 miliardy korun, o miliardu více než loni. Za třetinovým nárůstem přitom nestojí boom trolejbusové dopravy, nýbrž Turecké státní dráhy a jihokorejská společnost Huyndai Rotem.

Českou firmu táhne vzhůru dodávka elektrických pohonů a řídicí elektroniky právě pro lokomotivy firmy Huyndai, které si objednala turecká železnice.

Kontrakt, který zahrnuje osmdesát lokomotiv za dvě miliardy korun, získala Škodovka po tendru v roce 2011. „Na letošek připadá největší část dodávky,“ řekl deníku E15 Šilhánek. Díky Turkům a Jihokorejcům Škodě výrazně naroste podíl tržeb ze zahraničí.

Zatímco loni činil 56 procent, letos to bude téměř sedmdesát procent. „Český trh je malý, peníze musíme získávat převážně v zahraničí,“ dodal Šilhánek. Úměrně rostoucím tržbám investuje firma do výzkumu a vývoje: předloni to bylo 160 milionů, loni už 240 milionů. Nejznámějším produktem Škody Electric zůstává trolejbus. Podnik je jejich největším výrobcem v EU.

Autor: sin
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!