Unipetrol měl loni ztrátu 3,4 miliardy, oproti roku 2011 byla poloviční | E15.cz

Unipetrol měl loni ztrátu 3,4 miliardy, oproti roku 2011 byla poloviční

Petrochemický holding Unipetrol očekává ve třetím
čtvrtletí provozní ztrátu, která by mohla částečně smazat provozní zisk z předchozího období
Petrochemický holding Unipetrol očekává ve třetím čtvrtletí provozní ztrátu, která by mohla částečně smazat provozní zisk z předchozího období
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, jnd

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Petrochemický holding Unipetrol loni zaznamenal ztrátu 3,414 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2011 si polepšil, tehdy ztrátu vyčíslil na 5,914 miliardy korun. Firma si rovněž polepšila v tržbách, oproti předchozímu roku vzrostly o deset procent na 107,281 miliardy korun.

Ve čtvrtém čtvrtletí skončil Unipetrol v čisté ztrátě 3,1 miliardy korun, ve stejném obdobní roku 2011 vykázal ztrátu 6,249 miliardy korun. Tržby za poslední loňské čtvrtletí vzrostly oproti předloňskému o osm procent na 26,292 miliardy korun.

Výsledky skupiny Unipetrol byly v roce 2012 ovlivněny jednorázovým zaúčtováním snížení hodnoty fixních aktiv rafinérského segmentu o 4,386 miliardy korun, a to kvůli situaci na trhu. „EBIT očištěný o tento jednorázový vliv v roce 2012 dosáhl kladné hodnoty 372 milionů korun,“ uvedl místopředseda představenstva Unipetrolu Piotr Wielowieyski. Finanční ředitel Unipetrolu Mariusz Kedra ale na tiskové konferenci zdůraznil, že přecenění fixních aktiv je vratná operace. Není podle něj vyloučeno, že Unipetrol tuto úpravu hodnoty majetku v příštím roce změní, pokud se situace na trhu obrátí.

Vývoj ceny akcií Unipetrol za pět let

Vývoj akcií Unipetrolu Autor:

Pramen: Patria.cz

Akcie Unipetrolu se obchodují na pražské burze. V úterý uzavíraly obchodování na ceně 172 korun za akcii

„Nejlepší výsledky vykázal za rok 2012 petrochemický segment, zejména s ohledem na velmi dobrou výkonnost ve čtvrtém čtvrtletí. Maloobchodní segment v loňském roce vygeneroval EBIT 207 milionů korun, ačkoliv zaznamenal nižší prodejní objemy, a to především u benzinu. Jedním z důvodů tohoto stavu je nárůst dovozů pohonných hmot v rámci šedé ekonomiky,“ dodal Wielowieyski.

Podotkl, že se Unipetrolu podařilo splnit cíl objemu zpracované ropy. Loňskou úrovní 3,9 milionu tun zůstal na hodnotách roku 2011. Společnost také snížila své fixní náklady o více než 400 milionů korun.

Podle analytika společnosti Cyrrus Tomáše Menčíka souvisí jednorázové snížení hodnoty aktiv s utlumením rafinérské divize Unipetrolu. „Jinak výsledky nejsou tak špatné, protože bez vlivu této položky by provozní zisk byl velmi blízký nule, což se za aktuálních okolností dá považovat za úspěch,“ sdělil Menčík. „Předpokládám, že i rok 2013 bude pro Unipetrol obtížný, zejména v rafinérii,“ dodal.

„Bez efektu snížení hodnoty by celoroční provozní výsledek skončil odhadem asi kolem 370 milionů korun, na úrovni čistého zisku by však společnost zůstala ve ztrátě do zhruba 400 milionů korun,“ konstatoval analytik společnosti BH Securities Petr Hlinomaz. Kladný provozní výsledek Unipetrolu bez započtení mimořádné položky podle něj není špatná zpráva. „Buď jak buď, marže na čistý zisk zatím nestačí,“ konstatoval však.

Provozní výsledek rafinérií ve čtvrtém čtvrtletí skončil ve ztrátě 4,806 miliardy korun, zejména s ohledem na jednorázové snížení hodnoty aktiv. Další faktorem, který ovlivnil čtvrtletní výsledek, byl mezičtvrtletní pokles objemu zpracované ropy o sedm procent. Negativní vliv na ziskovost měl i silnější kurz koruny vůči dolaru. Naopak pozitivně se do výsledku rafinérského segmentu promítl vyšší průměrný rozdíl mezi cenami ropy Brent a Ural. Společnost zaznamenala vyšší jednotkové marže z benzinu, ale mírně nižší jednotkové marže z motorové nafty.

Benzina ve čtvrtém loňském čtvrtletí otevřela poslední z 88 plánovaných restaurací STOP CAFE a v prosinci zprovoznila dvě nové prémiové čerpací stanice Benzina Plus na dálnici D3 mezi Prahou a Českými Budějovicemi.

Wielowieyski uvedl, že letos očekává ukončení jednání o možném prodeji rafinerie Paramo. Unipetrol podle něj dostal předběžnou nabídku a analyzuje ji. Bližší podrobnosti o zájemci a o podmínkách prodeje ale Wielowieyski nechtěl v této fázi zveřejnit.

Společnost Unipetrol
Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se stal součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Ta dnes oznámila, že v loňském čtvrtém čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 276 milionů zlotých (1,7 miliardy korun) po zisku 619 milionů zlotých před rokem a výsledky byly zasaženy odpisy v Unipetrolu.

Autor: ČTK, jnd

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah