Unipetrol se stal jediným vlastníkem České rafinérské | E15.cz

Unipetrol se stal jediným vlastníkem České rafinérské

Petrochemický holding Unipetrol
Petrochemický holding Unipetrol
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Petrochemický holding Unipetrol se stal jediným vlastníkem České rafinérské. Informoval o tom mluvčí společnosti Mikuláš Duda, firma totiž dokončila koupi zbylého zhruba třetinového podílu v rafinérii od italské společnosti Eni. Duda dodal, že hodnota transakce činila přibližně 24 milionů eur (658 milionů korun).

Schvalovací proceduru protáhlo odvolání Unie nezávislých petrolejářů, která tvrdila, že spojením firem vznikne dominantní hráč, který ovládne přes 60 procent trhu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale Unipetrolu na konci letošního dubna koupi podílu již podruhé potvrdil. Předseda představenstva unie Ivan Indráček na začátku dubna uvedl, že petrolejáři proto zvažují podání stížnosti k Evropské komisi.

„Dokončení akvizice podílu společnosti Eni ve společnosti Česká rafinérská je významným krokem k posílení konkurenceschopnosti českých rafinérií v mezinárodním kontextu. Jsme přesvědčeni o tom, že sloučení akciových podílů povede k efektivnějšímu provozu a vyššímu využití dostupných rafinérských kapacit,“ uvedl k dokončení koupě generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski.

Dokončení akvizice je významným krokem k posílení konkurenceschopnosti českých rafinérií

Podle něj je pro skupinu Unipetrol akvizice významným krokem k naplnění strategie pro roky 2013 až 2017. Unipetrol mimo jiné plánuje v tomto období v Česku investovat zhruba 19 miliard korun.

Hodnota transakce je nakonec nižší než bylo původně avizováno. „Z důvodu výplaty zadržených zisků Českou rafinérskou před dokončením transakce byla kupní cena zaplacená dne 30. dubna 2015 upravena směrem dolů z původně oznámených 30 milionů eur dne 3. července 2014,“ uvedl Duda. Podotknul, že v souvislosti s dokončením akvizice získal Unipetrol také zásoby ropy a rafinérských produktů v celkové hodnotě 3,228 miliardy korun. „Finální kupní cena bude ještě do konce 2. čtvrtletí 2015 upravena dle skutečných potvrzených objemů zásob a platných tržních cen,“ dodal Duda.

Postupné nákupy

Unipetrol rozšiřoval loni svůj podíl v České rafinérské postupně. Nejprve v lednu koupil šestnáctiprocentní podíl od společnosti Shell Overseas Investments a zvýšil tak svůj podíl v rafinérii z 51,2 na 67,5 procenta. V červenci holding následně oznámil i koupi zbylých akcií od Eni.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se holding stal součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Unipetrol loni snížil ztrátu na 556 milionů korun z předloňských 1,396 miliardy korun. Tržby vzrostly o čtvrtinu na 124,2 miliardy korun. V letošním prvním čtvrtletí pak holding vykázal čistý zisk 1,995 miliardy korun.

Česká rafinérská provozuje jediné dvě české rafinérie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Jejich roční kapacita je dohromady zhruba devět milionů tun ropy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah