ÚOHS dal RWE pokutu 40 milionů, původně měla platit mnohem více | E15.cz

ÚOHS dal RWE pokutu 40 milionů, původně měla platit mnohem více

Detail podzemního zásobniku RWE
Detail podzemního zásobniku RWE
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
RWE Supply & Trading CZ, někdejší RWE Transgas, dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu téměř 40 milionů korun. RWE zvýhodňovala své regionální distributory a porušila tím zákon o ochraně hospodářské soutěže i soutěžní pravidla Evropské unie, rozhodl úřad. Verdikt zatím není pravomocný.

Původní rozhodnutí v této věci Úřad vydal v roce 2006 a pravomocně v ní uložil pokutu 240 milionů korun. Podle soudu, který rozhodnutí úřadu vrátil, však správně rozhodl pouze v jedné záležitosti ze dvou. RWE zvýhodňovala své regionální distributory. Měli výhodnější podmínky než konkurence, a to v období od listopadu 2004 do srpna 2006.

Druhý delikt podle soudu ÚOHS neprokázal. RWE údajně odmítala konkurenčním distributorům dodávat plyn do kterékoli z bilančních zón v ČR. Nepodařilo se však prokázat, že by Pražská plynárenská nebo Jihočeská plynárenská, které jsou konkurenty RWE, chtěly do jiné bilanční zóny plyn dodávat. Soud tak zrušil i pokutu. Případem se zabýval jak krajský soud, tak Nejvyšší správní soud.

„Úřad v novém rozhodnutí zneužití dominance týkající se možnosti dodávat do jiné bilanční zóny neprokázal. I s ohledem na značný časový odstup se nepodařilo získat jednoznačné důkazy, které by prokázaly porušení zákona. Pokutu za protisoutěžní jednání tedy Úřad uložil pouze za delikt, který potvrdily i soudy. Sankce se také příslušně snížila, a to na základě metody výpočtu používané v době původního řízení,“ uvedl předseda úřadu Petr Rafaj.

Plynárenská společnost RWE měla v době údajného porušení zákona na českém trhu s plynem více než osmdesátiprocentní podíl. Pokutu dostala za územní omezování distribučních společností mimo svou vlastní síť.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.