V Číně a USA roste hlad po německém luxusu | E15.cz

V Číně a USA roste hlad po německém luxusu

Továrna BMW v Lipsku, které vznikla také díky vysokým dotacím z EU
Továrna BMW v Lipsku, které vznikla také díky vysokým dotacím z EU
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německým výrobcům luxusních automobilů Audi a BMW se stále daří překonávat obtíže na trhu automobilů. Obě firmy v listopadu výrazně zvýšily prodej, za růst ale vděčí poptávce v zámoří, nikoli v Evropě. Zájem totiž registrují hlavně z Číny a Spojených států, odbyt jde ale nahoru i v Rusku. Potvrzuje se tak, že krize má vliv hlavně na masový trh, zatímco segmentu luxusních výrobků se dotýká méně či vůbec.

Automobilka BMW, což je největší výrobce luxusních aut na světě, za listopad prodala 171 tisíc vozů. Celá skupina tak meziročně zvýšila prodej skoro o čtvrtinu. Letošní listopad byl zároveň rekordní za jedenácté měsíce roku, za což firma vděčí vysoké poptávce v Číně. Tam se prodej meziročně zvýšil o 62 procent na 31 tisíc vozů.

„Podstatná část tohoto růstu je výsledkem vyššího prodeje vozů BMW X1 a BMW 3 série Long Wheelbase, které se vyrábějí přímo v Číně,“ uvedl německý podnik. K růstu ale částečně přispěla i nižší srovnávací základna, protože některé vozy začala firma vyrábět až v samotném závěru loňského roku.

Právě díky Číně se odbyt aut hlavní značky BMW v listopadu v meziročním srovnání zvýšil o 26,4 procenta na 145 tisíc. Od začátku roku prodej meziročně vzrostl o 10,9 procenta na 1,39 milionu vozů. Naproti tomu konkurenční Mercedes-Benz v listopadu zvýšil prodej pouze o 5,7 procenta, protože odbyt v Číně tomuto výrobci klesl.

Zájem o Audi roste

Solidní růst prodeje oznámila také automobilka Audi, která je součástí skupiny Volkswagen. Vozů Audi se v listopadu prodalo 123 tisíc, což je proti stejnému měsíci loni nárůst o 10,9 procenta. Podobně jako BMW registruje Audi vysokou poptávku v Číně, vedle toho se ale zvýšila poptávka rovněž ve Spojených státech a Rusku.

Od ledna do listopadu se vozů Audi prodalo asi 1,34 milionu, což je meziroční nárůst o 12,7 procenta. Za prvních 11 měsíců letošního roku tak Audi překonalo svůj dosavadní rekord, který je z loňska. Za celý rok 2011 automobilka prodala asi 1,3 milionu vozů.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah